KredoBank z Grupy PKO BP odtworzył już większość swoich placówek na Ukrainie

KredoBank z Grupy PKO BP odtworzył już większość swoich placówek na Ukrainie
Wojciech Tarasiuk. Źródło: LinkedIn
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
KredoBank z grupy PKO Banku Polskiego zmienia nieco model biznesowy w kierunku obsługi firm, zapowiedział wiceprezes Banku Wojciech Tarasiuk w rozmowie ISBnews.

„Chcemy się dalej rozwijać, zmieniając trochę model biznesowy w kierunku obsługi firm. Zawarliśmy w ostatnich miesiącach nowe umowy gwarancyjne z m.in. z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Komisją Europejskim we współpracy z BGK.

W zasadzie wykorzystaliśmy je w ciągu dwóch miesięcy, będą więc negocjacje, które będą zmierzały w kierunku zwiększenia zaangażowania” – powiedział Wojciech Tarasiuk w rozmowie z ISBnews w kuluarach 25. Banking Forum & 21. Insurance Forum.

Zawarta w grudniu 2022 roku umowa z EBOR dotycząca gwarancji kredytowych opiewała na 35 mln euro. W styczniu 2023 r. Komisja Europejska, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i KredoBank podpisały umowę wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w Ukrainie do 20 mln euro. Pomoc miała być udzielana w formie gwarancji BGK zabezpieczających kredyt przyznawany przez KredoBank.

„Współpracujemy także ze wszystkimi agendami rządowymi, bo przy wysokich stopach procentowych rząd oferuje ukraińskim przedsiębiorstwom rekompensatę stóp procentowych [na zasadzie dopłat do kredytów, jak w programie kredytu za 2%]” – dodał.

Czytaj także: EBOR udzielił Cersanitowi 42 mln euro pożyczki na rozwój działalności w Ukrainie

KredoBank odtwarza sieć swoich placówek w Ukrainie

Poinformował również, że bank odtworzył już większość placówek na terenach, które znalazły się w rejonie walk lub czasowo rosyjską okupacją.

„W Charkowie z pięciu placówek zostały nam trzy. Odnowiliśmy też działalność w Sumach i Czernichowi, mamy również dwie placówki w Zaporożu i wróciliśmy do Chersonia. Natomiast na dalekim wschodzie nie mieliśmy swoich placówek” – powiedział wiceprezes.

Nie wykluczał również rozbudowy sieci, gdy ruszy odbudowa Ukrainy, wskazywał jednak, że może będą to raczej kanały komunikacji elektronicznej.

„Proces rozbudowy sieci dzisiaj się nazywa 'digital first’ i 'AI first’. Zakładam, że jak nadejdzie moment odbudowy, te tematy będą już zaawansowane. Będziemy zatem rozbudowywać sieć, ale czy z placówkami w tradycyjnym znaczeniu, tego nie jestem pewien” – stwierdził Wojciech Tarasiuk.

Czytaj także: Cyfrowe zmiany w KredoBanku z Grupy Kapitałowej PKO BP

Prywatny kapitał napłynie do Ukrainy kilka lat po wojnie

Czas wielkich projektów odbudowy Ukrainy jest wciąż jeszcze przed nami, prywatny kapitał napłynie kilka lat po wojnie, uważa wiceprezes Kredobanku z grupy PKO BP Wojciech Tarasiuk.

„Czas w którym realizowane będę wielkie projekty odbudowy Ukrainy jest wciąż jeszcze przed nami. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że prywatni inwestorzy wchodzą na rynki postwojenne w perspektywie 3-5 lat. W pierwszym okresie odbudowa będzie finansowana ze środków publicznych” – powiedział Wojciech Tarasiuk.

Zaznaczył jednak, że polscy przedsiębiorcy powinni już dziś przygotowywać się do ekspansji na ten rynek.

„Rekomendowałbym, by wszyscy przedsiębiorcy uczyli się ukraińskiego prawa zamówień publicznych” – stwierdził.

„Warto też przyjrzeć się Planowi Odbudowy Ukrainy, na który składa się 850 projektów łącznej wartości 750 mld USD. Tylko 4 z tych projektów dotyczy Polski” – zaznaczył.

Czytaj także: Jak skutki wojny w Ukrainie wpływają na polskie firmy – raport PIE

***

KredoBank jest uniwersalnym bankiem z centralą we Lwowie, którego 100-proc. właścicielem jest PKO Bank Polski.

Należy do 16 największych banków w Ukrainie pod względem: aktywów, wielkości portfela kredytowego osób fizycznych i prawnych, depozytów detalicznych oraz liczby wydawanych kart płatniczych.

Źródło: BANK.pl