Koronawirus: Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego

Koronawirus: Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego
Fot. stock.adobe.com/JEGAS RA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał umowę, zgodnie z którą Polska przystąpiła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego, podało Ministerstwo Finansów (MF). Fundusz został stworzony przez państwa UE i pozwoli Grupie EBI (Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny) na zwiększenie wsparcia dla inwestycji o ok. 200 mld euro.
Udział Polski w Funduszu otworzy możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego przez polskie podmioty, które zmagają się ze skutkami pandemii #COVID19 #koronawirus

„Jego głównym celem jest finansowanie operacji o wysokim profilu ryzyka. Bank skorzysta przy tym z pokrycia ryzyka w ramach gwarancji udzielonych przez państwa członkowskie. Fundusz będzie mieć określone, indywidualne cele i kryteria kwalifikowalności. Okres inwestycji Funduszu będzie trwać do końca 2021 r. z możliwością przedłużenia” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Liczba powiatów w czerwonej strefie rośnie do 152, w tym 11 miast wojewódzkich >>>

Wsparcie będzie oparte na instrumentach finansowych, które będą wdrażane zgodnie z potrzebami i we współpracy z krajowymi instytucjami finansowymi oraz bankami rozwoju (w Polsce – Bank Gospodarstwa Krajowego), podano również.

Czytaj także: Prof. Teresa Czerwińska o dołączeniu Polski do ogólnoeuropejskiego funduszu gwarancyjnego

Instytucje udzielające wsparcia

Udział Polski w Funduszu otworzy możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego przez polskie podmioty, które zmagają się ze skutkami pandemii COVID-19. Wsparcie to będzie udzielane bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe takie jak:

  • banki komercyjne,
  • instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe,
  • spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital),
  • spółki celowe i prywatne fundusze kredytowe itp.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Będą one korzystać z takich instrumentów jak pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje, podsumowano.

Źródło: ISBnews