Koronawirus: 700 tysięcy wniosków o odroczenie rat kredytów

Koronawirus: 700 tysięcy wniosków o odroczenie rat kredytów
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich (źródło: ZBP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do banków trafiło blisko 700 tysięcy wniosków klientów indywidualnych i firm o odroczenie rat kredytów. Banki odroczyły raty kredytów o łącznej wartości ponad 42 miliardów złotych - informuje Związek Banków Polskich.

#KrzysztofPietraszkiewicz: Od początku obowiązywania Komunikatu nr 1 #ZBP odroczono konsumentom raty kredytowe o wartości co najmniej 18 mld zł #Covid19 #Koronawirus #WakacjeKredytowe

Rośnie liczba wniosków składanych przez klientów indywidualnych i firmy o dorocznie płatności rat kredytowych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni konsumenci złożyli w bankach nieco ponad 90 tysięcy wniosków dotyczących odroczenia rat kredytowych kredytów hipotecznych i konsumenckich.

Konsumentom odroczono 18 mld zł rat

Łącznie od połowy marca złożono ich już ponad 633 tysiące. W tym czasie rozpatrzono już pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich (czyli ok. 86%).

Ogólnie od początku obowiązywania Komunikatu nr 1 ZBP  odroczono konsumentom raty kredytowe o wartości co najmniej 18 mld PLN.

Mniej skarg

-Wnioski rozpatrywane są coraz sprawniej i szybciej, choć tempo składania wniosków przez klientów indywidualnych jest znacząco niższe niż w pierwszych dwóch tygodniach od ogłoszenia programu. Co cieszy jest coraz mniej skarg składanych w bankach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba skarg konsumentów  zwiększyła się jedynie o 198 i wynosi łącznie 2.815 -wyjaśnia Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz

W tym samym czasie prawie o połowę wzrosła liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o odroczenie  rat kredytowych składanych przez przedsiębiorców (do 60 tysięcy).

Zdecydowana większość z nich to podmioty z sektora MŚP, a prawie 4 tysiące to rolnicy lub przedsiębiorcy prowadzący działalność rolniczą.

Łączna wartość odroczonych rat kredytowych dla przedsiębiorców to co najmniej 24 mld złotych. 

Rośnie liczba otwartych oddziałów banków

Krzysztof Pietraszkiewicz zauważa, że z prośbą o rożne formy wsparcia zwróciło się do banków 12 jednostek samorządu terytorialnego. Według  stanu na 15 kwietnia rozpatrzono wnioski 7 z nich, a łączna kwota działań wspierających wyniosła 30 mln złotych. 

-Co bardzo istotnie zwiększa się liczba otwartych oddziałów banków, choć równocześnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie bankowością mobilną. W połowie kwietnia z powodów zawiązanych z epidemią koronawirusa zamkniętych pozostawało jeszcze  636 placówek – dodaje prezes ZBP.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP