Kontrola UOKiK w firmach cateringowych: przeterminowane produkty podawane dzieciom i pacjentom

Kontrola UOKiK w firmach cateringowych: przeterminowane produkty podawane dzieciom i pacjentom
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inspekcja Handlowa wykryła nieprawidłowości w u 59 (71,1 proc.) spośród 83 skontrolowanych firm cateringowych, które przygotowują posiłki dla szpitali, szkół, domów dziecka czy sanatoriów. Firmy używały przeterminowanych produktów, nie podawały informacji o alergenach, stosowały tańsze zamienniki, a porcje były niedoważone.

Kontrola #UOKiK w firmach cateringowych: przeterminowane produkty podawane dzieciom i pacjentom

Według UOKiK najbardziej rażące nieprawidłowości w kontrolowanych firmach,  to brak informacji o alergenach, stosowanie tańszych składników, używanie przeterminowanej żywności, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, zaniżane porcje oraz niezgodność jadłospisu z umowami, które firmy cateringowe zawarły ze szkołami, szpitalami lub innymi instytucjami.

Urząd podał przykłady nieprawidłowości w kontrolowanych firmach. Zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci miał więc zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Zamiast tego dzieci ze żłobka dostały: miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instant i produkt jogurtopodobny.

 

 

Brak informacji o alergenach

Kontrolerzy znaleźli też w magazynach firm cateringowych przeterminowane produkty, m.in.: twaróg śmietankowy – o 6 dni, mięso drobiowe – o 11 dni, szynkę wyborową – o 12 dni, kaszę manną BIO – o 35 dni, koncentrat mąki niskobiałkowej – o 173 dni.

Ponadto, resztki żywności firmy przechowywały w brudnych zamrażarkach, a w jednej w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń były skrawki mięsa i wędlin oraz krupnioki.

W jadłospisie dla pacjentów zabrakło również informacji o tym, że podawane na kolację parówki zawierają soję i seler (inne alergeny wykazano), co mogło mieć znaczenie dla osób uczulonych na te składniki.

Kary i mandaty dla winnych

Jak poinformował UOKiK, przedsiębiorcy już w czasie kontroli uzupełniali brakujące informacje w jadłospisach, wycofywali przeterminowane produkty i usuwali inne nieprawidłowości. Inspekcja Handlowa nałożyła na winnych kary i mandaty – w sumie ok. 28 tys. zł, cztery postępowania jeszcze się toczą. Skierowała też dwa wnioski do sądu o ukaranie za wykroczenia. Ponadto zawiadomiła o nieprawidłowościach organy nadzoru sanitarnego i weterynaryjnego, urzędy miar oraz wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował w sumie 83 firmy cateringowe, które przygotowywały jedzenie dla: szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej, domów dziecka i ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych – w sumie dla 282 instytucji. Kontrola odbyła się w I kwartale 2017 r. w całej Polsce.

Źródło: UOKiK