Koniec samowoli kancelarii odszkodowawczych. Będą nowe regulacje
Komisja senacka zamierza podjąć inicjatywę ustawodawczą dotyczącą uregulowania relacji pomiędzy kancelariami odszkodowawczymi a ich klientami, zapewnił na Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów.
– Nie mówimy tutaj o uregulowaniu rynku kancelarii odszkodowawczych – zastrzegł senator.
Wypłata odszkodowania bezpośrednio dla klienta
Zmiany dotyczyć mają trzech najważniejszych rzeczy, dodał Grzegorz Bierecki.
– Po pierwsze chcemy, aby wypłata odszkodowania zawsze była dla klienta, aby te środki, które klienci otrzymują z tytułu odszkodowań, nie były przetrzymywane przez kancelarie odszkodowawcze, których działalności nikt bezpośrednio nie nadzoruje – zauważył przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów. – A są to ogromne środki, objęte ryzykiem upadłości – dodał.
Ograniczenie wysokości prowizji kancelarii odszkodowawczych
Po drugie uregulowana ma zostać również wysokość prowizji pobieranych przez kancelarie odszkodowawcze.
– Z listów, które do nas docierają, wynika, że mamy do czynienia z nadmiernym bogaceniem się kancelarii odszkodowawczych, zbyt wysokimi prowizjami, które uzyskiwane są poprzez umowy zawierane w sytuacjach, w których ludzie nie do końca są świadomi podejmowanych decyzji – zauważył Grzegorz Bierecki.
Jak dodał, zdarzają się wypadki, że prowizje kancelarii odszkodowawczych sięgają nawet 50 proc.
Zakaz pobierania wynagrodzenie ze środków przeznaczonych na leczenie
Trzecią z zapowiadanych przez senatora zmian ma być zakaz pobierania przez kancelarie odszkodowawcze wynagrodzenia ze środków, które przeznaczone są na pokrycie kosztów leczenia klienta.
– Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami sejmowymi z Komisji Budżetu i Finansów wyjdzie taka punktowa regulacja – zapowiedział Grzegorz Bierecki.
Czytaj także: Zakłady ubezpieczeń też będą prowadzić PPK?
W Polsce coraz więcej osób korzysta z pomocy kancelarii odszkodowawczych. Nie wszystkie z nich działają jednak uczciwie. Zdarzały się bowiem wypadki, nagłaśniane przez media, że ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie, które nie trafiało jednak do poszkodowanego, za to przetrzymywane było przez kancelarię odszkodowawczą. O potrzebie uregulowania tego rynku mówili już wcześniej przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeniowej, a także uczciwie działające na nim podmioty, które tracą w oczach klientów przez nierzetelną konkurencję.