Kongres Obsługi Gotówki: dr Jacek Bartkiewicz – Coraz mniej gotówki w sortowniach NBP

Kongres Obsługi Gotówki: dr Jacek Bartkiewicz – Coraz mniej gotówki w sortowniach NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
dr Jacek Bartkiewicz - Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego

Jeśli chodzi o gotówkę to jest ona głównym środkiem płatniczym w naszym kraju. Narodowy Bank Polski jest emitentem, ale także odpowiada za jakość i bezpieczeństwo obrotu gotówkowego. W ostatnich pięciu latach przyrost obrotu gotówkowego był bardzo istotny – przekraczający 10 procent.W tym roku zakładamy, że wzrost będzie w okolicach 5 – 6 procent.

Ważne jest to, że coraz mniej gotówki pojawia się w sortowniach Narodowego Banku Polskiego. To znaczy, że musimy usprawniać proces dbania o bezpieczeństwo, w większym stopniu współpracować z uczestnikami obrotu gotówkowego – myślę tu o bankach komercyjnych, profesjonalnych jednostkach zajmujących się przeliczaniem pieniędzy. Wszystko po to, abyśmy wspólnie to zadanie pod kierownictwem Banku Centralnego realizowali.

To wymaga działań o charakterze optymalizacji zmian jakościowych – myślimy tu o takich kwestiach jak wieloorientacyjne liczenie, wprowadzenie kodów kreskowych, nowe opakowania, co umożliwi wszystkim uczestnikom chodzenie w tej samej grupie, jeśli chodzi o technologię.

Z pewnością Kongres Obrotu Gotówki jest wymianą poglądów, daje szansę na budowanie współpracy przez wymianę doświadczeń i wzajemną kooperację. Bardzo istotne jest to, abyśmy osiągnęli sukces, a sukces oznacza, że gotówka będzie nadal bezpiecznym środkiem płatniczym w naszym kraju.