Komentarze: Blask cennego kruszcu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Po kilku latach pozostawania w cieniu, w czasie gdy giełda święciła triumfy, złoto odzyskuje swój blask. Jego walory są coraz bardziej doceniane przez inwestorów i osoby poszukujące bezpiecznej lokaty dla swych oszczędności.

Roman Przasnyski

W niepewnych, nerwowych czasach, gdy rynki finansowe szaleją, a ceny zmieniają się bardzo gwałtownie, kapitał poszukuje – używając wytartego nieco sloganu – bezpiecznej przystani. Poszukuje takiej lokaty, która gwarantowałaby zachowanie jego wartości, a może nawet osiągnięcie zysku. Czasy mamy najbardziej nerwowe od kilkudziesięciu lat. Korzysta na tym dolar i amerykańskie obligacje, bo przecież wszyscy wiedzą, że mimo recesji i potężnych kłopotów, Ameryka nie ogłosi upadłości i nie przestanie spłacać długów. Ale też coraz częściej mówi się o ryzyku związanym i z amerykańską walutą i z papierami skarbowymi.

A co się dzieje ze złotem? Bije rekordy cen i popularności. Aby stać się właścicielem sztabki kruszcu, trzeba czekać nawet kilka tygodni. A notowania idą ostro w górę. Rekord wszechczasów został ustanowiony w marcu ubiegłego roku. Wówczas za uncję złota trzeba było zapłacić aż 1032 USD. Potem nastąpiła dość dynamiczna korekta cen, jednak pod koniec lutego notowania znów otarły się o barierę 1000 USD. Czy w rocznicę poprzedniego rekordu będziemy mieli kolejny? Tu zdania są podzielone. Część ekspertów radzi, by złoto sprzedawać (lub zajmować krótkie pozycje), spodziewając się spadku jego ceny do około 780 USD. Część zaś sugeruje, by działać wręcz przeciwnie i kupować, gdy notowania przekroczą 1000 USD. Jak twierdzą, może się wówczas rozpocząć kolejna fala zwyżek.

Dokąd nas to może zaprowadzić? Szacunki są różne. Analitycy z Morgan Stanley ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI