Kolejny bank będzie działał na platformie i w chmurze IBM

Kolejny bank będzie działał na platformie i w chmurze IBM
Źródło: Luminor Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rośnie wykorzystanie przez banki nowoczesnych rozwiązań chmurowych. Luminor Bank i firma IBM poinformowały 26 stycznia 2021 r. o zawartej w grudniu 2020 r. nowej 5-letniej umowie dotyczącej przyspieszenia cyfryzacji i migracji infrastruktury IT banku do chmury IBM Cloud for Financial Services.

Zgodnie z umową IBM zarządzi działaniami banku Luminor w obszarze chmury hybrydowej z uwzględnieniem wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa i spełnienia procesów regulacyjnych wymaganych w branży usług finansowych.

Nowa platforma cyfrowa estońskiego banku

Luminor Bank to trzeci największy bank w krajach bałtyckich oraz w samej Estonii, utworzony w 2017 roku z połączenia działalności Nordea i DNB w krajach bałtyckich. Bank zrealizował kolejny etap transformacji w następstwie udanej migracji bazy klientów do nowej wspólnej platformy bankowej, wydzielonej osobno z systemów poprzednich banków założycielskich.

W kolejnej fazie rozwoju, bank skoncentruje się na stworzeniu nowej platformy cyfrowej, która będzie podstawowym elementem wzrostu banku i rozwoju innowacji cyfrowych, wspierając tworzenie sprawnego oraz zgodnego z wymogami środowiska informatycznego.

IBM Global Business Services będzie świadczyć usługi w zakresie dostępu do innowacji technologicznych z zakresu chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa

Jak podano, platforma zostanie uruchomiona w chmurze IBM Cloud for Financial Services, zawierającej IBM Cloud Framework for Financial Services, tj. wbudowany zestaw zasad bezpieczeństwa i kontroli zgodności z przepisami, pozwalających instytucjom finansowym na bezpieczne hostowanie kluczowych aplikacji i obciążeń

Czytaj także: Czy 2021 rok faktycznie ma szansę być rokiem chmury?

Platforma jest wyposażona również w wiodące rozwiązania branżowe confidential computing, takie samo jak w ramach IBM Z, oraz usługi IBM Hyper Protect Services, oferujące technologię szyfrowania „Keep Your Own Key”, wspieraną przez najwyższy dostępny na rynku certyfikat w zakresie szyfrowania.

Bank skoncentruje się na stworzeniu nowej platformy cyfrowej, która będzie podstawowym elementem wzrostu banku i rozwoju innowacji cyfrowych

Platforma umożliwia określanie własnych kluczy szyfrujących, dzięki czemu jej użytkownicy są jedynymi, którzy mogą kontrolować dostęp do danych.

IBM będzie zarządzać operacjami informatycznymi

W ramach umowy, IBM Global Business Services będzie świadczyć dla Luminor Bank usługi wykorzystujące wiedzę branżową w zakresie dostępu do innowacji technologicznych z zakresu chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa. Ma to pomóc bankowi zwiększyć zdolność do tworzenia nowych produktów i usług cyfrowych.

IBM Global Technology Services będzie też zarządzać operacjami informatycznymi Luminor Bank w obszarze systemu core banking i platformy integracyjnej za pomocą modelu wykorzystującego sztuczną inteligencję.

Poza instytucjami finansowymi, ekosystem IBM Cloud for Financial Services obejmuje ponad 75 niezależnych dostawców oprogramowania (ISVs)

Jak stwierdził Peter Bosek, prezes Luminor Bank współpraca z IBM może znacząco poprawić sprawność technologiczną i przyspieszyć cyfryzację biznesu banku.

Z kolei Ilja Sovetov, Head of Technology w Luminor Bank podkreślił, że program może również przyspieszyć wdrażanie zaawansowanych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami.

Czytaj także: GovTech i Microsoft mają porozumienie ws. wdrażania chmury w administracji

Również Howard Boville, Senior Vice President IBM Hybrid Cloud ‒ odnosząc się do zawartej umowy zwrócił uwagę, że bank może przyjąć kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa i spełnić wymogi zgodności z przepisami, jednocześnie koncentrując się na innowacjach i rozwoju biznesu z korzyścią dla klientów.

Warto dodać, że poza instytucjami finansowymi, ekosystem IBM Cloud for Financial Services obejmuje ponad 75 niezależnych dostawców oprogramowania (ISVs), którzy zgodzili się na dołączenie do tej platformy swoich rozwiązań i usług w chmurze.

Komentarz IBM

Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie:

Luminor Bank będzie drugim bankiem w Europie po BNP Paribas korzystającym z IBM Cloud for Financial Services ‒ pierwszej na świecie chmury publicznej zaprojektowanej specjalnie w celu spełnienia obowiązujących wymagań regulacyjnych dla sektora bankowego. Wcześniej podobną współpracę IBM rozpoczął między innymi z Bank of America.

W ramach pięcioletniej Umowy z Luminor Bank, zespół IBM dostarczy korzyści płynące z przyspieszenia transformacji cyfrowej do rozwiązań chmury hybrydowej, optymalizacji procesów biznesowych, innowacyjnych rozwiązań cyberbezpieczeństwa i ochrony danych tak, aby bank mógł skoncentrować się na rozwoju innowacyjnych produktów i usług dla swoich klientów, równocześnie spełniając wymagania regulacyjne.

Podpisanie umowy z Luminor Bankiem jest krokiem milowym we wprowadzaniu rozwiązań chmurowych IBM Cloud for Financial Services do sektora finansowego w regionie Europy Centralnej, a w szczególności krajów bałtyckich i Polski.

IBM dostarczy korzyści płynące z przyspieszenia transformacji cyfrowej do rozwiązań chmury hybrydowej, optymalizacji procesów biznesowych, innowacyjnych rozwiązań cyberbezpieczeństwa i ochrony danych

Cieszymy się z istotnego udziału specjalistów IBM Polska w przedsięwzięciu, co dobrze rokuje na przyszłość dla tego typu rozwiązań również na rynku polskim.

Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie
Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie. Źródło: IBM

Czytaj także: IT@BANK 2020 | Bezpieczeństwo w infrastrukturze hybrydowej – dziś i jutro

Źródło: aleBank.pl