Kolejna niespodzianka inflacyjna

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

millenium.bank.01.400x94Rozpoczynający się tydzień to przede wszystkim oczekiwanie na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej i najnowsze prognozy koniunktury w USA. Początkowy słabszy sentyment inwestycyjny na świecie związany jest z nasilającym się konfliktem w Iraku, co ma silne przełożenie na ceny ropy naftowej oraz Ukrainie. Czynnikiem lokalnym zwiększającym skalę osłabienia złotego są obawy dotyczące przyszłości prezesa banku centralnego, po tym jak zarzuca się mu przekroczenie uprawnień w rozmowach z szefem MSW.

Inflacja mierzona wskaźnikiem CPI spadła w maju do 0,2% r/r z 0,3% r/r w kwietniu, co było wynikiem wyraźnie niższym od oczekiwań. Kolejny raz inflacja zaskoczyła i kolejny raz źródłem niespodzianki są ceny żywności, które spadły czwarty miesiąc z rzędu. Źródłem spadku cen żywności były taniejące warzywa, co wiązać można z korzystnymi warunkami pogodowymi i wcześniejszym sezonowym spadkiem cen warzyw. Wyłączając ceny żywności i paliwa, wskaźnik inflacji ustabilizował się prawdopodobnie na poziomie 0,8% r/r. Potwierdza to, iż procesowi dezinflacji w Polsce sprzyjają korzystne szoki podażowe, na które polityka pieniężna nie ma wpływu. Opublikowane dane mogą zwiększyć oczekiwania na łagodzenie polityki pieniężnej, jednak w naszej ocenie, ze względu na źródła niskiej inflacji, nie musi to zmienić postawy RPP i retoryki Rady. Jak wskazywali członkowie RPP kluczową zmienną, które może przeważyć o obniżce będą dane z realnej gospodarki. Cięcia stóp oczekiwać należy w warunkach wyhamowywania wzrostu gospodarczego. Niższa ścieżka inflacji oznaczać będzie natomiast odsuwanie terminu pierwszej podwyżki, która nastąpi w naszej ocenie, nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku.

Członkowie RPP studzą oczekiwania na obniżki stóp

Prezes NBP Marek Belka powiedział, że decyzja EBC nie zmieniła prawdopodobieństwa obniżek stóp procentowych w Polsce i nadal pozostaje ono bardzo małe. Scenariusz taki nie jest obecnie bazowym. W jego ocenie dominującym scenariuszem dla Rady jest stabilizacja stóp najdłużej jak się da. Także prof. J. Hausner, członek RPP, powiedział, że polityka stabilizacji stóp procentowych dobrze służy polskiej gospodarce, choć nie potrafi powiedzieć, czy RPP odejdzie od tej polityki, czy ją podtrzyma.

Rząd przyjął założenia do budżetu na rok 2015

Przyszłoroczny budżet będzie zakładał wzrost gospodarczy na poziomie 3,8% średnioroczną inflacją 2,3% stopę bezrobocia rejestrowanego na poziomie 12,2%. Nie są planowane zasadnicze zmiany w systemie podatkowym. Nie zmienią się stawki VAT. Nie będą waloryzowane progi podatkowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i kwoty zmniejszające podatek, co oznacza, że efektywne stawki podatku PIT ponownie wzrosną. Założenia do budżetu uznać należy za realne, choć oczekiwania co do inflacji wydają się nie wysokie. Nie powinno to jednak zagrozić realizacji budżetu przygotowanego w oparciu o przyjęty scenariusz makro.

Źródło: Bank Millennium S.A.