KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków komercyjnych

KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków komercyjnych
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków komercyjnych, podała KNF. Wniosek w tej sprawie złożyło wcześniej 8 banków komercyjnych.

„Wniosek w tej sprawie złożyła grupa 8 banków komercyjnych: ING Bank Śląski SA, Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, BNP Paribas Bank Polska SA, mBank SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA i Santander Bank Polska SA, reprezentowanych przez ING Bank Śląski SA” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Dlaczego największe banki komercyjne w Polsce tworzą wspólny system ochrony?

Wcześniej w tym tygodniu wymienione banki poinformowały o podjęciu uchwał o wyrażeniu zgody na złożenie wniosku do KNF o zatwierdzenie i uznanie systemu ochrony. Banki uczestnicy utworzą spółkę akcyjną, będącą jednostką zarządzającą systemem ochrony, w której zostanie utworzony fundusz pomocowy w celu zapewnienia środków na finansowanie zadań systemu ochrony. Banki dokonają wpłat na łączną kwotę ok. 3,17 mld zł na rzecz tego funduszu, obciążających ich wyniki za 2022 r.

Czytaj także: Osiem banków komercyjnych utworzy system ochrony >>>

Wniosek do UOKiK ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorcy

Banki złożyły już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy będącego jednostką zarządzającą systemem ochrony, jak informował Urząd.

Czytaj także: 8 czołowych banków w Polsce złożyło do UOKiK wniosek ws. powołania jednostki zarządzającej systemem ochrony >>>

Celem systemu ochrony będzie: (i) zapewnienie płynności i wypłacalności uczestniczących w nim banków na warunkach i w zakresie określonym w umowie systemu ochrony; oraz (ii) wspieranie przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) banku będącego spółką akcyjną; lub przejęcia banku będącego spółką akcyjną.

Powstanie systemu ochrony uzależnione jest od podpisania umowy systemu ochrony. Projekt umowy systemu ochrony podlega zatwierdzeniu przez KNF.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego / KNF, ISBnews