KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków komercyjnych
„Wniosek w tej sprawie złożyła grupa 8 banków komercyjnych: ING Bank Śląski SA, Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, BNP Paribas Bank Polska SA, mBank SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA i Santander Bank Polska SA, reprezentowanych przez ING Bank Śląski SA” – czytamy w komunikacie.
#KNF jednogłośnie zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków komercyjnych. Wniosek w tej sprawie złożyło wcześniej 8 banków komercyjnych. https://t.co/wi9SOTSBFw
— Jacek Barszczewski (@JMBarszczewski) June 10, 2022
Czytaj także: Dlaczego największe banki komercyjne w Polsce tworzą wspólny system ochrony?
Wcześniej w tym tygodniu wymienione banki poinformowały o podjęciu uchwał o wyrażeniu zgody na złożenie wniosku do KNF o zatwierdzenie i uznanie systemu ochrony. Banki uczestnicy utworzą spółkę akcyjną, będącą jednostką zarządzającą systemem ochrony, w której zostanie utworzony fundusz pomocowy w celu zapewnienia środków na finansowanie zadań systemu ochrony. Banki dokonają wpłat na łączną kwotę ok. 3,17 mld zł na rzecz tego funduszu, obciążających ich wyniki za 2022 r.
Czytaj także: Osiem banków komercyjnych utworzy system ochrony >>>
Wniosek do UOKiK ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorcy
Banki złożyły już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy będącego jednostką zarządzającą systemem ochrony, jak informował Urząd.
Celem systemu ochrony będzie: (i) zapewnienie płynności i wypłacalności uczestniczących w nim banków na warunkach i w zakresie określonym w umowie systemu ochrony; oraz (ii) wspieranie przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) banku będącego spółką akcyjną; lub przejęcia banku będącego spółką akcyjną.
Powstanie systemu ochrony uzależnione jest od podpisania umowy systemu ochrony. Projekt umowy systemu ochrony podlega zatwierdzeniu przez KNF.