KNF zaleciła mBankowi niewypłacanie dywidendy z zysku za 2020 rok

KNF zaleciła mBankowi niewypłacanie dywidendy z zysku za 2020 rok
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła mBankowi niewypłacanie dywidendy z zysku za 2020 r., ani z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (tj. z 2019 r. oraz lat wcześniejszych) oraz wykupów akcji własnych, podał bank.

„Bank otrzymał z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pismo z dnia 15 lipca 2021 r., w którym KNF zaleciła bankowi ograniczenie ryzyka występującego w działalności banku poprzez niewypłacanie przez bank dywidendy z zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. oraz niepodejmowanie, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (tj. z 2019 r. oraz lat wcześniejszych) oraz wykupów akcji własnych” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Santander Bank Polska może przeznaczyć na dywidendę do 30 proc. zysku netto za 2020 rok >>>

W zaleceniu KNF potwierdziła, że według stanu na dzień 31 marca 2021 r. (kwartalne dane mBanku dotyczące funduszy własnych) i 31 maja 2021 r. (miesięczne dane dotyczące portfela należności) bank, w zakresie podstawowych kryteriów polityki dywidendowej, spełniał wymagania kwalifikujące do wypłaty do 75% dywidendy z zysku wypracowanego w 2020 r., wskazano także.

Stopa dywidendy po zastosowaniu dodatkowych kryteriów wyniosła 0%

„Po zastosowaniu dodatkowych kryteriów, określonych przez KNF w polityce dywidendowej, z tytułu posiadanego przez bank istotnego portfela walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, stopa dywidendy na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym została skorygowana łącznie o 90 pkt proc. W konsekwencji, stopa dywidendy po zastosowaniu dodatkowych kryteriów wyniosła 0%” – czytamy dalej.

Czytaj także: Banki będą mogły wypłacić dywidendy w II półroczu 2021 roku, ale po spełnieniu warunków KNF >>>

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 178,87 mld zł na koniec 2020 r.

Źródło: ISBnews