KNF: BGK może powierzać innym bankom ocenę zdolności kredytowej w ramach gwarancji

KNF: BGK może powierzać innym bankom ocenę zdolności kredytowej w ramach gwarancji
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w ramach przeprowadzonego w trybie zdalnym głosowania, jednogłośnie zezwoliła na powierzanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) innym bankom dokonywania oceny zdolności do spłaty zobowiązania oraz analizy ryzyka wypłaty zobowiązania, w odniesieniu do kredytów objętych gwarancją BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej PLG FGP, finansowanej z Funduszu Gwarancji Płynnościowych, podała Komisja.
.@BGK_pl może powierzać innym bankom ocenę zdolności kredytowej w ramach gwarancji #KNF #BGK #koronawirus #COVID19 @uknf

„Do wejścia w życie zawartych przez BGK z bankami kredytującymi umów portfelowej linii gwarancyjnej PLG FGP, a tym samym zapewnienia możliwości nieprzerwanego korzystania z gwarancji przez przedsiębiorców, na warunkach dostosowanych do obecnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19, niezbędne było wyrażenie przez KNF zgody na powierzanie przez BGK innym bankom, na podstawie art. 128b ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo bankowe, dokonywania oceny zdolności do spłaty zobowiązania oraz analizy ryzyka wypłaty zobowiązania w odniesieniu do tych kredytów” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: Bank Handlowy rozszerza wsparcie dla klientów o kredyt z gwarancją BGK >>>

Fundusz Gwarancji Płynnościowych

Fundusz Gwarancji Płynnościowych powstał w celu wsparcia średnich i dużych przedsiębiorstw w obliczu sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i negatywnych skutków dla przedsiębiorców spowodowanych utrudnieniem dostępu do niezbędnego finansowania zewnętrznego w celu utrzymania płynności. Dla zapewnienia przedsiębiorcom szerokiego dostępu do kredytów z gwarancjami udzielanymi z Funduszu Gwarancji Płynnościowych, BGK wdraża sprawdzony już w praktyce model współpracy z bankami kredytodawcami tj. umowę portfelowej linii gwarancyjnej, przypomniano.

Czytaj także: Alior Bank w związku z koronawirusem uruchamia finansowanie obrotowe dla firm z nową gwarancją BGK >>>

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Źródło: ISBnews