Temat numeru: Metal o bardzo realnej wartości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Od ponad ośmiu lat złoto znajduje się w trendzie wzrostowym, w tym czasie jego cena wzrosła czterokrotnie. Wzrosty przerywane krótkimi korektami wynoszą cenę złota na coraz wyższy poziom. Trwają m.in. spekulacje, na ile może ono stać się odniesieniem dla nowej, światowej waluty.

Jan Mazurek

Szczególnie interesujący dla tego kruszcu był miniony rok, kiedy to w marcu zostało osiągnięte historyczne maksimum cenowe 1032 dolarów za uncję trojańską. Korekta, jaka miała miejsce w późniejszych miesiącach, zredukowała cenę złota o 30 proc. w listopadzie.

Gdy jest zapaść

W drugiej połowie ubiegłego roku impulsem wzrostu notowań złota było ujawnienie ogromnych problemów amerykańskich banków: Lehman Brothers, Merrill Lynch, AIG i Washington Mutual. Wzrosty cen złota były dynamiczne i sięgnęły 930 dolarów, lecz również szybko nastąpiła korekta do poziomu bliskiego 700 dolarów. Nie trwała ona długo, bowiem w połowie listopada rozpoczął się trend wzrostowy. Istotnym czynnikiem determinującym wzrost ceny złota na przełomie roku był wzrost napięć politycznych wywołany konfliktem zbrojnym Izraela z Hamasem. Był to okres wielkiej zmienności cen, wywołany spiętrzeniem problemów ekonomicznych i politycznych. Później cenę złota windował wzmagający się popyt inwestycyjny, w wyniku czego zbliżyła się ona do poziomu bliskiego tysiąc dolarów. Przełom lutego i marca oznaczał korektę cen złota. Jednak wielu analityków wierzy, że złoto ma przed sobą jeszcze długą serię wzrostów. Czy mają rację? Średnioroczna cena złota z 1980 r., wynosząca wówczas 612 dolarów za uncję, po uwzględnieniu inflacji stanowi dziś 1570 dolarów za uncję. A bywało, że cena złota przekroczyła 800 dolarów. Odpowiedź może być tylko jedna – złoto jest obecnie znacznie tańsze niż trzydzieści lat temu, kiedy świat z niepokojem patrzył na konflikt w Iranie, a pomiędzy Wschodem i Zachodem trwała zimna wojna.

Podaż

Według danych World Gold Council podaż złota w 2008 r. była o 20 ton niższa niż rok wcześniej i wyniosła 3468 ton. Kopalnie wyprodukowały o 3 proc. złota mniej niż rok wcześniej – 2407 ton. Z tego po uwzględnieniu transakcji hedgingowych na rynek trafiło 2044 ton złota. Wydobycie jest coraz trudniejsze. Dziś nie ma złota na powierzchni ziemi. Aby go pozyskać, należy zejść nawet na głębokość 4 kilometrów. Z tony złotonośnej rudy można uzyskać do 10 gramów złota. Stąd do wyprodukowania pary obrączek ślubnych potrzeba przemielić wiele ton litych skał. Dlatego też produkcja złota staje się coraz bardziej kosztowna, sięga 400-500 USD za uncję. Warunki produkcji złota są niezwykle trudne, i nietrudno aby doszło przy tym do skażenia środowiska naturalnego lub zatrucia ludzi rtęcią. Ma to miejsce szczególnie tam, gdzie złoto jest pozyskiwane amatorsko, z narażeniem zdrowia i życia, niczym na Dzikim Zachodzie.

Od zarania dziejów ludzkości wydobyto 161 tysięcy ton złota, z czego połowę w ciągu ostatnich 50 lat. Można by je zmieścić w sześcianie o krawędzi około 20 m.

Struktura wydobycia żółtego metalu

Najwięcej złota wydobywają Chiny (12,2 proc.). Kolejne miejsca należą do Stanów Zjednoczonych (9,9 proc.), Południowej Afryki (9,8 proc.), Australii (9,6 proc.). Przez wiele dziesiątków lat prym wiodła Afryka Południowa – w latach 70. dostarczała 2/3 światowej produkcji złota.

Skup złomu to drugie źródło podaży złota. Łącznie w zeszłym roku ludzie sprzedali 1146 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI