KIR S.A. przedstawi zasady funkcjonowania i perspektywy rozwoju systemu rozliczeń płatności natychmiastowych.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kir.20lat.250xSystem rozliczeń płatności natychmiastowych, który pozwoli na realizację błyskawicznych przelewów międzybankowych bez pośredników, zostanie uruchomiony w trybie pilotażowym już na początku 2012 r. W połowie przyszłego roku system uruchomią pierwsze banki.

Które instytucje finansowe jako pierwsze zaoferują takie rozwiązanie? Jak wdrożyć w banku system rozliczeń płatności natychmiastowych? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź podczas spotkania Klubu e-biznesu, organizowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. – operatora systemu.

Przedstawiciele KIR S.A. zaprezentują nie tylko zasady funkcjonowania i perspektywy rozwoju systemu rozliczeń płatności natychmiastowych, ale także warunki techniczne niezbędne do uruchomienia usługi w bankach. System zostanie zaprezentowany również z perspektywy banków. Przedstawiciele PKO BP, Banku Zachodniego WBK i BRE Banku przedstawią praktyczne i biznesowe aspekty wdrożenia systemu w bankach.

– Podczas spotkania Klubu e-biznesu przedstawimy założenia systemu i podzielimy się najnowszymi informacjami dotyczącymi stanu realizacji projektu. Będzie to doskonała okazja do uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. implementacji systemu i wymagań jakie należy spełnić, by zaoferować to rozwiązanie swoim klientom – mówi Kazimierz Małecki, Prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

System rozliczeń płatności natychmiastowych umożliwi realizację przelewów w czasie rzeczywistym, liczonym w sekundach, w trybie 24/7/365. Polska będzie drugim krajem w Europie, który wprowadzi takie rozwiązanie. Dotychczas podobny system wprowadziła jedynie brytyjska izba rozliczeniowa VocaLink.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. udostępniać będzie bankom – uczestnikom nowego systemu – infrastrukturę teleinformatyczną, standardy techniczne oraz mechanizmy rozliczeniowe, a także zapewnienie rozrachunku, tj. realnego przepływu pieniądza pomiędzy bankiem nadawcą i bankiem odbiorcą. Rozliczenia obejmować będą płatności z limitem kwotowym pojedynczej transakcji ustalonym w porozumieniu z bankami.

Klienci banków będą mogli korzystać z nowych możliwości, realizując przelewy głównie poprzez kanały bankowości elektronicznej, choć decyzje o sposobie udostępniania nowych usług będą należały do banków.

– System rozliczeń płatności natychmiastowych może być wykorzystywany np. przez osoby, które zapomniały o spłacie raty kredytu i chcą ją uregulować natychmiast, bądź też przez firmy, które chcą zrealizować płatności za dostawy terminowe w ostatnim dopuszczalnym momencie. Płatności w czasie rzeczywistym mogą też służyć do realizacji zakupów internetowych, w których wymagana jest natychmiastowa zapłata np. za dostęp do archiwalnych elektronicznych wydań gazet lub innych informacji udostępnianych odpłatnie – wyjaśnia Kazimierz Małecki.

Spotkanie Klubu e-Biznesu odbędzie się 14 grudnia br. w warszawskim Hotelu Hyatt.

Aby zobaczyć zaproszenie na spotkanie Klubu e-biznesu wraz z programem kliknij tutaj.

Spotkanie będzie transmitowane on-line na portalu Bankier TV. Transmisja dostępna będzie w dniu 14 grudnia br. w godz. 10.00 – 13.00 pod adresem: http://bankier.tv/klub-e-biznesu-10135.html

Patronami medialnymi spotkania są: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Finansowa, Bank, Gazeta Bankowa oraz portal alebank.pl.