Kierunki uregulowania i opodatkowania krypto – podsumowanie debaty Kochański & Partners

Kierunki uregulowania i opodatkowania krypto – podsumowanie debaty Kochański & Partners
Źródło: Kochański & Partners
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kochański & Partners, autorzy pierwszego w Polsce raportu o metaverse, 27 października 2022 r. opublikowali kontynuujący tę tematykę raport podatkowy. Najnowszy raport "Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse", to kompleksowy przegląd konsekwencji podatkowych zdarzeń i transakcji z wykorzystaniem kryptowalut i NFT. Publikacji raportu towarzyszyła jego prezentacja oraz debata ekspercka z udziałem przedstawicieli biznesu z udziałem praktyków rynku nowych technologii, którzy tematami krypto, NFT, Metaverse zajmują się na co dzień oraz prawników - specjalistów cyfrowej ekonomii i podatków, poinformowała Kancelaria.

Uczestnicy dyskutowali o tym co zrobić by Polska zatrzymała i przyciągnęła podmioty działające na rynku kryptowalut i NFT.

Debatę ekspercką otworzył i poprowadził Łukasz Węgrzyn, partner i szef Praktyki Technologie Kochański & Partners, pomysłodawca i współautor pierwszego raportu o metaverse.

W debacie wzięli udział Paweł Łaskarzewski, Serial Entrepreneur & Web3, Fintech and CBDC Expert, Łukasz Wenskowski, prezes Zarządu RQ Wealth Management oraz dr Tomasz Smus, CEO & Founder Blockchain Alliance.

Autorów raportu reprezentowała w dyskusji Agata Dziwisz-Moshe, partner i szef Praktyki Prawa Podatkowego oraz Wojciech Śliż, counsel w Praktyce Prawa Podatkowego.

Aktualny stan polskiej legislacji generuje więcej pytań niż odpowiedzi. Jak przyznali eksperci Kochański & Partners, działalność w branży krypto, NFT związana jest z bardzo wieloma ryzykami. W takich warunkach trudno jest maksymalnie zabezpieczyć klientów i zapewnić ich, że wypełniają właściwie obowiązki podatkowe. W oczywisty sposób zniechęca to przedsiębiorców.

Podkreślono potrzebę dostosowania regulacji podatkowych do realiów technologicznych oraz stworzenia prostego i przejrzystego systemu podatkowego w zakresie prowadzenia działalności i dokonywania transakcji na rynku krypto i NFT, który umożliwi stosowanie się do przepisów podatkowych uczestnikom rynku o różnym poziomie doświadczenia biznesowego.

Poruszono też kwestie tego, co mogą i wręcz powinni zrobić uczestnicy rynku, aby doczekać przepisów podatkowych lepiej adresujących problemy i specyfikę obrotu kryptowalutami i NFT.

Uczestnicy debaty zgodnie zadeklarowali, że środowisko krypto i NFT musi wyłonić reprezentantów, których rolą będzie edukowanie i podnoszenie świadomości ustawodawcy w kwestiach dynamicznie rozwijającej się technologii.

Czytaj także: Mastercard udostępnia bankom narzędzia zwiększające bezpieczeństwo transakcji w kryptowalutach

Regulator rynku krypto i NFT potrzebuje rzetelnej wiedzy o nowych technologiach

„Ustawodawca nie ma dostatecznej wiedzy o transakcjach na nowych, technologicznych rynkach. Konsekwencją tego są nieprzemyślane przepisy, a jeszcze częściej kontrowersyjne ich interpretacje. To zdecydowanie zniechęca przedsiębiorców.

Paradoksalnie jednak, porównując nasz system do innych legislacji – np. Niemiec, Wielkiej Brytanii czy USA – Polska nie zajmuje złej pozycji, a niektóre regulacje prawne są znacznie korzystniejsze niż regulacje w innych krajach.

Na razie więc na tym polu nie wypadamy źle. Choć niewątpliwie warto postulować znaczne uproszczenie przepisów dokonywane w dialogu pomiędzy biznesem a tymi, którzy tworzą regulacje. Pytanie jednak, czy do takiego dialogu może dojść” – zauważyła Agata Dziwisz-Moshe.

„Powinniśmy dążyć do tego, aby inwestorzy nie byli zmuszeni do tego, aby uciekać z Polski do kryptorajów podatkowych. Wprost przeciwnie ‒ powinniśmy stworzyć system, który będzie ich zachęcał do pozostania w Polsce. Aby to osiągnąć konieczne jest stworzenie prostego, spójnego i zrozumiałego dla każdego przedsiębiorcy systemu opodatkowania rynku krypto i NFT.

Niewątpliwie pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu jest podniesienie poziomu technologicznej wiedzy ustawodawcy, tak aby miał szansę zrozumieć głosy płynące z rynku i stał się równorzędnym partnerem do rozmów o konkretnych rozwiązaniach” – dodał Wojciech Śliż.

„Sytuację na rynku w dużej mierze determinowała niedojrzałość biznesów, rynek się wciąż buduje. Tymczasem w dyskusji o uregulowaniu rynku potrzeba partnerów o silnej, ugruntowanej pozycji.

To już się zmienia, coraz więcej podmiotów działających w świecie wirtualnym chce zabierać głos w dyskursie publicznym.  Zaczynamy rozumieć wagę tego, że na regulatora możemy wpływać; ważne, aby postulatów w zakresie prostej i transparentnej regulacji nie sformułować zbyt późno, aby nie pójść do niego zbyt późno” – zauważył Łukasz Wenskowski.

„Potrzeba jasnych zasad jest bardzo wyraźna. Rynek dojrzewa i rośnie, a co za tym idzie – musimy wiedzieć jak implementować regulacje. To jednocześnie rynek cechujący się ogromnym entuzjazmem i potencjałem, często młodych, przedsiębiorczych, ambitnych ludzi, także programistów, którzy do Polski musieli przenieść się z Ukrainy, by się mogli dalej rozwijać.

Taka sytuacja i okazja technologiczna, demograficzna, biznesowa, zaakcentowania swojej roli w świecie nowych technologii zmieniających sposób dystrybucji i transferów cyfrowych, w której znalazła się Polska gospodarka, nie wydarzy się w następnych dekadach. Dzieje się teraz. Trzeba działać na rzecz zwiększenia przewagi konkurencyjności” – podkreślił dr Tomasz Smus.

„Nie chodzi o to, aby zmieniać świat, ale by go edukować, wyjaśniać, na partnerskich zasadach, tak aby regulator mógł spełniać swoją misję, ale też aby przedsiębiorcy, inwestorzy, nie byli w tym poszkodowani, aby znaleźć satysfakcjonujący obie strony kompromis” – podsumował Paweł Łaskarzewski.

Czytaj także: AML: koniec „wolności” kryptowalutowej w Unii Europejskiej?

Raport „Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse”

Uczestnicy debaty dyskutowali m.in. o tym, że regulator, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, potrzebuje nie tylko wiedzy o technologii. Niezbędne będą też konkretne postanowienia, analiza rozwiązań w innych jurysdykcjach, tak aby realnie przybliżyć ustawodawcy pewne rozwiązania, zaproponować konkretne ścieżki regulacyjne.

Intencją raportu „Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse” i samej dyskusji był rozpoczęcie dialogu ze środowiskiem krypto w tym zakresie.

Dyskusja pokazała jak wielkie są oczekiwania i potrzeba biznesu, by Polski rynek był progresywny, konkurencyjny, przejrzysty. Drogą ku takim zmianom jest mądra komunikacja z legislatorem. Potrzeba także oficjalnej reprezentacji środowiska krypto i NFT.

Eksperci Kochański & Partners nie tylko podsumowali stan obecny w zakresie polskich przepisów oraz praktyki organów podatkowych, ale też zaprezentowali pożądane przez rynek ścieżki jego regulacji, korespondujące z dynamicznym rozwojem świata wirtualnego.

Autorzy raportu przeprowadzili m.in. analizę możliwych rozwiązań przyjętych w innych krajach, w tym też uznawanych za tzw. kryptowalutowe raje podatkowe, oraz regulacji unijnych.

Opracowanie kierowane jest do wszystkich poszukujących rzetelnej wiedzy o opodatkowaniu na rynku kryptowalut, transakcji na rynku NFT, a także aspektów podatkowych w związku z rozwojem metaverse. Jednocześnie jest też kompendium najważniejszych informacji, które mogą pomóc ustawodawcy zrozumieć postulaty uczestników rynku i świata biznesu, a tym samym umożliwić obranie racjonalnego kierunku opodatkowania kryptowalut.

Autorami raportu są prawnicy z Praktyki Prawa Podatkowego Kochański & Partners: Agata Dziwisz-Moshe, Wojciech Śliż, Aleksandra Pizon-Jaworska, Mirosław Malczeski, Jakub Dittmer, Sławomir Wnuczek, Katarzyna Pustułka i Wiktoria Tracichleb.

Raport Kochański & Partners „Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse” jest dostępny do pobrania bezpłatnie link.

Czytaj także: Bank Pekao wchodzi w technologię NFT; pierwszy taki projekt na świecie

Źródło: Kochański & Partners