„Kazimierz Jagiellończyk” i „Półgrosz Władysława Jagiełły” – nowe monety kolekcjonerskie NBP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbp.logo.01.400x92W czwartek 3 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z dwóch serii - "Skarby Stanisława Augusta" oraz "Historia monety polskiej". Na kolekcjonerów czekają: złota moneta o nominale 500 zł i srebrna pięćdziesięcio­złotówka z podobizną Kazimierza Jagiellończyka oraz srebrne 20 zł z wizerunkiem półgrosza Władysława Jagiełły.

W serii „Skarby Stanisława Augusta” ukazują się monety będące replikami medali powstałych pod koniec XVIII wieku w mennicy warszawskiej na zamówienie ostatniego króla Rzeczypospolitej. „Kazimierz Jagiellończyk” to już dziewiąty temat w popularnej wśród kolekcjonerów serii. Rewersy najnowszych monet przedstawiają wizerunek Kazimierza Jagiellończyka, wzorowany na portrecie autorstwa Marcella Bacciarellego. Na awersach odwzorowano łaciński napis z medalu, który w przekładzie znaczy: „Jagiełły syn drugi, Prusy na żądanie mieszkańców spod jarzma niemieckiego wyrwawszy, do korony przywrócił i prowincją zrobił. Umarł w Grodnie Roku Pańskiego 1492, mając lat 66, po 45 latach panowania, dnia 7 czerwca”.

Nakład wybitej w czystym złocie (próba 999,9) monety 500-złotowej nie przekroczy 600 egzemplarzy, a srebrnej (próba 999) – 5250 egzemplarzy. Autorem awersów oraz napisów na rewersach jest Robert Kotowicz. Autorką rewersów jest Anna Wątróbska-Wdowiarska. Następne monety w serii „Skarby Stanisława Augusta” – „Jan Olbracht” – ukażą się w czerwcu przyszłego roku.

„Półgrosz Władysława Jagiełły” to ósma moneta w serii „Historia monety polskiej”, upamiętniającej liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa. Zamyka ona dwie pierwsze części serii, poświęcone pieniądzowi Piastów oraz początkom pieniądza Jagiellonów. Wybrany do serii półgrosz, zwany również kwartnikiem dużym, był najważniejszym nominałem za panowania Władysława Jagiełły i podstawą ówczesnego systemu pieniężnego. Poza nim w obiegu znajdowały się wówczas m.in. kwartniki małe, zwane trzeciakami, oraz denary, zawierające niewiele czystego srebra.

Na awersie monety – poza miniaturą tradycyjnego awersu współczesnych polskich monet – znajduje się portret Władysława Jagiełły, wzorowany na wizerunku z nagrobka w katedrze na Wawelu. Obok niego, po prawej, widnieje awers półgrosza z wizerunkiem korony. Na rewersie odwzorowano wizerunek orła z tarczy nagrobnej króla oraz rewers półgrosza.

Moneta „Półgrosz Władysława Jagiełły” została wybita w srebrze w nakładzie do 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Następna moneta w serii „Historia monety polskiej” – „Dukat Zygmunta Starego” – ukaże się w czerwcu przyszłego roku.

Wszystkie monety będzie można zakupić od 3 grudnia w sklepie internetowym Kolekcjoner, oraz w oddziałach okręgowych NBP. Ceny monet „Kazimierz Jagiellończyk”: 500-złotowa – 11 500 zł, 50-złotowa – 720 zł. Cena monety „Półgrosz Władysława Jagiełły” wynosi 175 zł. Więcej informacji o monetach, w tym ich wizerunki, znajduje się w folderach numizmatycznych na stronie internetowej NBP.

Źródło: Narodowy Bank Polski