Katowicki rynek biurowy – w stanie równowagi pomiędzy popytem a podażą
Analizy ABSL wskazują ponadto, że centra usług w aglomeracji zatrudniają już 15 000 osób, z czego aż 2/3 pracuje w podmiotach z udziałem kapitału zagranicznego. Swoje centra usług mają tu tacy giganci jak Capgemini, IBM, ING, Unilever, Ericsson, Oracle czy PwC.
Łączne zasoby biurowe w Katowicach na koniec III kw. 2014 r. sięgały 337 000 mkw., co daje miastu piąte miejsce w Polsce pod względem wielkości rynku – po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Deweloperzy szybko dostrzegli rosnące zainteresowanie najemców i odpowiedzieli na nie zwiększoną aktywnością. W okresie I-III kw. br. w Katowicach do użytku oddano 26 900 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Do końca roku można spodziewać się, że rynek zasili kolejne 33 000 mkw., a całkowita nowa podaż w 2014 r, sięgnie ok. 60 000 mkw. Największe inwestycje, które w tym roku zasiliły katowicki rynek biurowy to GPP Business Park II&III (15 000), Silesia Star I (12 700) czy Silesia Business Park I (10 700).
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL, wylicza: „Z naszych analiz wynika, że w ostatnich pięciu latach rynek biurowy w Katowicach urósł o ok. 55%. Deweloperzy błyskawicznie zareagowali na duże zapotrzebowanie na biura generowane przez zwiększającą się liczbę najemców, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora usług dla biznesu. Przełomowy pod tym względem był rok 2011, kiedy to zapotrzebowanie na biura było prawie dwukrotnie wyższe od tego w 2010 r. i od tamtego czasu rosło w tempie 25 – 30% rocznie„.
W okresie I-III kw. 2014 roku, popyt brutto wyniósł ponad 37 400 mkw. Jednymi z największych transakcji w okresie I – III kw. 2014 r. były umowy najmu podpisane przez UPC (6 500 mkw. w Green Park) czy TPG Katowice – spółka zależna Teleperformance Germany (ok. 2 300 mkw. w GPP Business Park III).
Rafał Oprocha, Dyrektor Oddziału JLL w Krakowie i Katowicach, informuje: „Rynek biurowy w Katowicach nabrał rozpędu już kilka lat temu, kiedy miasto stało się ważną lokalizacją dla sektora nowoczesnych usług biznesowych. Branża ta to do dziś kluczowy odbiorca projektów biurowych oraz motor napędowy dla realizacji nowych inwestycji. Świadczy o tym udział tego sektora w powierzchni zajętej przez najemców wynoszący ok. 32%. Wśród najistotniejszych nowych podmiotów na rynku są: IBM w A4 Business Park oraz PwC w Silesia Business Park. Centra usług z kapitałem zagranicznym podpisały w Katowicach od początku roku do końca września umowy najmu na ok. 15 500 mkw., co stanowi 41,4% całkowitego popytu na biura zarejestrowanego w tym okresie.„
Rynek biurowy w Katowicach dojrzewa. Zbalansowany poziom podaży i popytu miały widoczny jest we współczynniku powierzchni niewynajętej na poziomie 9.8% w III kw. br. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że na przełomie roku minie termin kilku umów podpisanych w 2010 roku, można spodziewać się wzrostu współczynnika powierzchni niewynajętej w starszych budynkach.
Stawki najmu w najlepszych obiektach biurowych w Katowicach utrzymują się na stałym poziomie od 12,5 do 13,75 euro za mkw. miesięcznie.
Źródło: JLL