Karty bankowe. Płatności kartą w POS

Karty bankowe. Płatności kartą w POS
Fot. stock.adobe.com/yuriygolub
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na polskim rynku funkcjonuje już ponad 800 tysięcy terminali płatniczych. Wszystkie wyposażone są w technologie umożliwiającą płatności zbliżeniowe.

#PawełWidawski: Rozwiązania płatnicze, które są dystrybuowane na rynku w ramach Programu Polska Bezgotówkowa to urządzenia o wysokiej jakości, wysokim bezpieczeństwie #ObrótBezgotówkowy #TerminalePłatnicze #KartyBankowe @WIBinstytut @bezgotowkowa

Wyróżniamy trzy główne kategorie terminali płatniczych:

‒ stacjonarne oraz przenośne, które najczęściej spotykamy w sklepach;

‒ smartPOS i mPOS, przypominające smartphony; są dużo mniejsze a ich podstawową różnicą jest klawiatura dotykowa oraz brak możliwości drukowania potwierdzeń płatności; sprzedawca na życzenie klienta, wysyła potwierdzenie transakcji mailem;

‒ softPOS czyli terminale bezpośrednio w smartphonach; trwają prace nad ich wprowadzeniem masowo na rynek.

BLIK

Niektóre terminale pozwalają zapłacić za zakupy kodem BLIK, czyli posłużyć się aplikacją mobilną.

Jacek Uryniuk, Redaktor Naczelny Cashless.pl:

‒ Jeżeli korzystamy z BLIK-a w sklepie stacjonarnym należy wspomnieć kasjerowi, że chcemy skorzystać z płatności mobilnej BLIK. Ekspedient powinien uruchomić specjalny program w terminalu płatniczym, a następnie my powinniśmy uruchomić bankową aplikację mobilną i tam wygenerować kod BLIK, który trzeba podać w terminalu i zaakceptować płatność.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Cashback

Stale rozwijającą się usługą jest Cashback ‒ który umożliwia wypłacanie gotówki z kasy sklepu przy okazji płatności za towary i usługi w terminalu płatniczym. Terminale zaopatrzone w aplikację z funkcją wypłaty gotówki uzupełniają sieć bankomatów, a posiadaczom kart płatniczych pozwalają na wypłatę także małych kwot.

Witold Siekierzyński, Kierownik Zespołu Komunikacji eService:

‒ Kupując, poprosimy sprzedawcę o możliwość wypłaty gotówki, ten nabija na terminalu kwotę, autoryzujemy dodatkową wypłatę, sprzedawca wypłaca pieniądze, które są tak samo zdejmowane z naszego konta jak przy korzystaniu z normalnego bankomatu.

Polska Bezgotówkowa

Terminali przybywa także dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa, który na rok zapewnia przedsiębiorcy terminal bez dodatkowych opłat.

Paweł Widawski, Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa:

‒ Rozwiązania płatnicze, które są dystrybuowane na rynku w ramach Programu Polska Bezgotówkowa to urządzenia o wysokiej jakości, wysokim bezpieczeństwie. Dzięki wejściu w świat obrotu bezgotówkowego przedsiębiorca generuje wiele korzyści – notuje więcej obrotów oraz odpowiada na potrzeby klientów.

Terminale płatnicze

Korzystając z terminala pamiętaj:

‒ Zawsze zakrywaj dłonią wpisywany numer PIN;

‒ Unikaj prostej kombinacji cyfr kodu PIN;

‒ Naucz się swojego PIN-u na pamięć;

‒ Regularnie zmieniaj kod do karty;

‒ Nie udostępniaj PIN-u nikomu.

Film zrealizowany w ramach sektorowego programu Bankowcy dla Edukacji.

Źródło: aleBank.pl