Kandydatura Adama Glapińskiego na prezesa NBP może zyskać poparcie Sejmu w tym tygodniu

Kandydatura Adama Glapińskiego na prezesa NBP może zyskać poparcie Sejmu w tym tygodniu
Fot. Konferencja prasowa NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kandydatura Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego zyska poparcie sejmowej większości, zdaniem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. Możliwe jest, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

„Co do poparcia pana prezesa Glapińskiego, to ja nie mam wątpliwości, że to się zadzieje w najbliższym czasie, nawet najbliższe posiedzenie – jest to możliwe, że będzie miało w swoim harmonogramie rozpatrzenie tego punktu. Jestem spokojny o większość  w tych głosowaniach” – powiedział Buda podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Adam Glapiński coraz bliżej drugiej kadencji w fotelu prezesa NBP. Ekspert: ponowny wybór ruchem stabilizującym polską gospodarkę >>>

Posiedzenie posiedzenie zaplanowano na 27-28 kwietnia br.

Wcześniej sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) pozytywnie zaopiniowała kandydaturę obecnego Glapińskiego na prezesa NBP na drugą kadencję.

Czytaj także: Adam Glapiński zostanie w fotelu prezesa NBP na drugą kadencję? Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę >>>

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta na 6-letnią kadencję. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa NBP 10 czerwca 2016 r., urząd objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm.

Źródło: ISBnews