Już wkrótce jedyną przewagą człowieka nad maszyną będzie ludzka wyobraźnia

Już wkrótce jedyną przewagą człowieka nad maszyną będzie ludzka wyobraźnia
Prof. Piotr Płoszajski, Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak rozwój technologii informatycznych, pojawienie się komputerów kwantowych i neuronowych, a w końcu sztucznej inteligencji wpłynie na relacje człowieka ze stworzonymi przez niego maszynami? - to był temat wystąpienia profesora Piotra Płoszajskiego ze Szkoły Głównej Handlowej podczas IV Kongres Forum Technologii Bankowych 2019. Po prezentacji rozmawialiśmy z profesorem Płoszajskim w kongresowym studiu wideo aleBank.pl

#PiotrPłoszajski: Pytanie brzmi - na ile sztuczna inteligencja #AI jest w stanie wygenerować rozwiązania kreatywne, a nie tylko optymalizacyjne #KongresFTB

Pointą wystąpienia profesora Piotra Płoszajskiego ze Szkoły Głównej Handlowej podczas  IV Kongres Forum Technologii Bankowych 2019 było stwierdzenie, że już wkrótce jedyną przewagą człowieka nad maszyną będzie ludzka wyobraźnia.

Jeszcze  nie ma AI

Zdaniem prof. Płoszajskiego w tej chwili jeszcze nie ma sztucznej inteligencji.  Obecni na zaawansowane technologie mówimy sztuczna inteligencja, kładąc nacisk na słowo inteligencja. I teraz bezkrytycznie oddajemy algorytmom prawo podejmowania decyzji w miejscach, w których robił to do tej pory człowiek. Tymczasem na obecnym etapie rozwoju sieci neuronowe pozwalają tylko na rozpoznawanie wzorców i optymalizację procesów, i nie są w stanie rozumieć kontekstu. A mimo to oddajemy im prawo podejmowania decyzji, przełączamy się na autopilota – mówi profesor Piotr Płoszajski.  I przypomina tu niedawną katastrofę  w Etiopii samolotu  Boeing  737 MAX 8.

Sieci neuronowe i problemy globalne

Piloci – jak zauważa rozmówca aleBank.pl – nie byli przygotowania na przejęcie kontroli nad samolotem. I to jest dobra metafora tego co może się stać w relacjach człowieka z maszyną.

Problemy cywilizacyjne są globalne. I one potrzebują globalnych  rozwiązań. A nie lokalnych rozwiązań. Sieci neuronowe rozwiązują problemy lokalne – mówił profesor Płoszajski.

Jak wynika z jego słów, ponieważ sieci neuronowe nie są w stanie rozpoznać kontekstu, to nie powinny być wykorzystywane w skali globalnej. Takie decyzje powinni podejmować politycy, ale oni myśli w kategorii krótkookresowej wyborów co 4 lata, i szefowie wielkich korporacji, ci jednak jeszcze mają krótszą perspektywę kwartalnych sprawozdań finansowych.

Sieci neuronowe, są doskonałe do krótkookresowych rozwiązań, do optymalizacji w krótkich przedziałach czasowych.  Profesor Płoszajski zastanawia się:  Na ile sztuczna inteligencja jest w stanie wygenerować rozwiązania kreatywne, a nie tylko optymalizacyjne.

Więcej informacji z Kongresu Forum Technologii Bankowych 2019 >>>

Piotr Płoszajski, Profesor SGH

Piotr Płoszajski, Profesor SGHStudio aleBank.pl: IV Kongres Forum Technologii Bankowych 2019#KongresFTB

Opublikowany przez aleBank.pl – Bankowość. Finanse. Samorząd. Środa, 3 kwietnia 2019

Źródło: aleBank.pl