Już ponad 70 tysięcy ugód frankowych

Już ponad 70 tysięcy ugód frankowych
Tadeusz Białek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki zawarły siedemdziesiąt kilka tysięcy ugód z kredytobiorcami frankowymi, poinformował prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, podczas konferencji prasowej Związku.

„Trwa proces związany z zawieraniem ugód. On w okresie wakacyjnym naturalnie spowalnia, ale mamy teraz – dysponując niepełnymi danymi – ok. siedemdziesięciu kilku tysięcy zawartych ugód. Podkreślam – to niepełne dane, nie mamy jeszcze ich nawet w całości za II kwartał, ponieważ ze względu na okres wakacyjny nie jesteśmy w stanie tak szybko zbierać danych od wszystkich instytucji, jak byśmy chcieli. Ale proces ugodowy trwa” – powiedział Tadeusz Białek podczas telekonferencji prasowej.

W połowie czerwca prezes ZBP informował, że banki zawarły 60 tys. ugód z kredytobiorcami frankowymi.

Tadeusz Białek wypowiedział się również w kwestii kontrpozwów dotyczących kredytów frankowych, które mogłyby uwzględniać roszczenie waloryzacyjne.

„Spraw dotyczących waloryzacji jest bardzo mało, jest ich nie więcej niż kilkanaście, czy kilkadziesiąt w różnych konfiguracjach. Banki w większości nie podjęły decyzji co do tego, czy mają w swoich kontrpozwach masowo uwzględniać roszczenie waloryzacyjne. Dlatego też obecne orzeczenia są bardzo ważne, są trzy poglądy sędziów wskazujących, że jednak „coś jest na rzeczy” i środki straciły swoją wartość w przeciągu ostatnich lat”.

Po czerwcowym wyroku TSUE w sprawie kredytów hipotecznych prezes ZBP oceniał, że banki mając na uwadze chęć uniknięcia przedawnienia roszczeń w sądowych sporach z frankowiczami będą składały kontrpozwy, których elementem, po wyroku TSUE, nie będzie roszczenie o zapłatę za kapitał, tylko – z dużym prawdopodobieństwem – kwestia żądań waloryzacji tych środków.

Czytaj także: Prof. Leszek Pawłowicz o ugodach frankowych i rozwiązaniu systemowym>>>

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES