Już 65 organizacji pracodawców apeluje o utrzymanie limitu składek na ZUS
Przedsiębiorcy podkreślają, że chcą budować siłę polskiej gospodarki, tworzyć wartościowe miejsca pracy oraz wspierać migrację powrotną do Polski, wpisując się tym samym w założenia Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która opiera rozwój gospodarczy na tworzeniu miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej.
Czytaj także: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Konfederacja Lewiatan: zarobki 60 proc. pracowników będą niższe >>>
Obniżenie wynagrodzenia netto pracowników nawet o 11%
„W trosce o zapewnienie ciągłości rozwoju gospodarczego Polski apelujemy o utrzymanie tzw. limitu składek na ZUS. Zniesienie limitu składek przeczy celom SOR, który zakłada zwiększanie udziału innowacyjnych inwestycji oraz tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy. […] Pierwszym odczuwalnym skutkiem zniesienia limitu składek na ZUS będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników z omawianych branż nawet o 11%, a wzrost kosztów zatrudnienia dla pracodawcy może osiągnąć 16%” – czytamy w apelu.
Czytaj także: Związki zawodowe sprzeciwiają się zniesieniu górnego limitu składek ZUS >>>
Przewidywalność i stabilność regulacji wpływających na koszty prowadzenia biznesu mają kluczowe znaczenie dla rozwoju rodzimych firm i przyciąganiu nowych inwestycji. Zniesienie limitu składek na ZUS oznacza skokowy wzrost kosztów pracy, który negatywnie wpłynie na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce, podano również.