Jeszcze miesiąc na zapisanie się do OFE

Jeszcze miesiąc na zapisanie się do OFE
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Osoby urodzone po 1968 roku mają jeszcze miesiąc na decyzję, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej. Mogą wybrać czy całość będzie zapisywana na subkontach w ZUS, czy też przekazywana do OFE. To dobry moment, aby zainteresować się swoim zabezpieczeniem emerytalnym, czytamy w komunikacie prasowym IGTE.

OFE zajmują się gromadzeniem i inwestowaniem pieniędzy swoich członków. Razem z subkontem w ZUS tworzą II. filar systemu emerytalnego. Na koniec maja 2024 r. aktywa OFE wynosiły niemal 228 miliardów złotych. Fundusze mają ponad 14,5 miliona członków, a średnia wartość rachunku to ponad 15 500 zł.

Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi obecnie 19,52% pensji brutto. Z tego 12,22% trafia na konto ubezpieczonego w ZUS, a 4,38% na jego subkonto w ZUS. Pozostałe 2,92% ubezpieczony może przeznaczyć na subkonto w ZUS lub na rachunek w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE).

Rachunek w OFE posiadają osoby, które dołączyły do funduszy od 1999 roku i wpłacały na nie składki, z wyjątkiem obecnych emerytów. Nie wszyscy jednak regularnie wpłacają do OFE.

Obecnie składki do odprowadzają tylko osoby, które podczas okienka transferowego w 2014 i 2016 roku zdecydowały o dalszym przekazywaniu składek do funduszy, składając odpowiednie oświadczenie w ZUS.

Czytaj także: W maju ’24 aktywa OFE ponownie wzrosły, tym razem o 1%, do 227,9 mld zł

Dobrowolne okno transferowe OFE-ZUS

Składki do OFE są dobrowolne. Osoby, które chcą wpłacać na swoje konto w OFE, mają dwie opcje. Mogą zdecydować się na to w ciągu czterech miesięcy od podjęcia pierwszej pracy lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Alternatywnie, wszyscy chętni mogą do 31 lipca br. wykorzystać tak zwane okno transferowe i złożyć w ZUS deklarację o przekazywaniu części składki do OFE. Osoby, które złożyły taką deklarację w 2014 i 2016 roku, nie muszą tego robić ponownie.

Kolejne okno transferowe otworzy się za cztery lata.

– Obecne okno transferowe to dobra okazja do tego, by zainteresować się swoim zabezpieczeniem emerytalnym, sprawdzić, do jakiego OFE należymy, ile mamy tam środków, czy nasze dane osobowe są aktualne, kogo wskazaliśmy jako osobę uposażoną.

Warto również rozważyć składkowanie do OFE, ponieważ w ten sposób możemy zdywersyfikować ryzyko, a przy okazji wesprzeć polską gospodarkę i skorzystać z możliwości jakie daje rynek kapitałowy – wyjaśnia Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Czytaj także: Jakich zmian potrzebuje polski rynek kapitałowy?

Członkostwo w OFE

W ciągu 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE są stopniowo przenoszone do ZUS.

Po pełnym transferze te środki są wykorzystywane do wyliczenia i wypłaty emerytury.

W przypadku śmierci członka OFE, jeśli zmarł będąc w związku małżeńskim, jego małżonek/małżonka otrzymuje połowę środków z rachunku zmarłego na swój rachunek w OFE.

Warto wskazać osoby uposażone, które w razie śmierci otrzymają zgromadzone środki. W przeciwnym razie środki są dziedziczone na ogólnych zasadach.

Aby otrzymywać coroczne informacje o środkach na rachunku, członek OFE powinien informować fundusz o:

  • zmianie danych identyfikacyjnych i adresowych (np. nazwisko, numer dokumentu tożsamości, adres);
  • zmianie małżeńskich stosunków majątkowych;
  • zmianie danych teleadresowych osób uposażonych.

Czytaj także: IGTE o aktywności OFE w nadzorze nad spółkami portfelowymi

OFE tabela 1 dane kontaktowe, IGTE
OFE tabela 2 dane kontaktowe, IGTE
Źródło: IGTE
Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE