Rynek mieszkaniowy: z kupnem warto poczekać, ze sprzedażą pośpieszyć się

Rynek mieszkaniowy: z kupnem warto poczekać, ze sprzedażą pośpieszyć się
Fot. stock.adobe.com / Mahi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego, oceniają analitycy Domiporta.pl.

W Polsce jest ponad 1,2 miliona mieszkań uznawanych za pustostany w posiadaniu osób prywatnych. Niezależnie czy są to lokale kupione inwestycyjne, czy odziedziczone, wielu właścicieli z pewnością czekało na górkę cen, by się ich pozbyć. To może być najlepszy moment.

Oznaki zmian trendu na rynku pierwotnym

Deweloperzy zwalniają i z miesiąca na miesiąc oddają do użytkowania coraz mniej mieszkań. Mniej inwestycji jest także rozpoczynanych. Ma to odbicie w samych cenach.

Rekordzistami pod tym względem są Poznań i Gdańsk, gdzie koszt m2 lokalu mieszkalnego wzrósł o ponad jedną czwartą

Eksperci serwisu Domiporta.pl przeanalizowali średnie ceny lokali w dziesięciu największych miastach pod kątem liczby mieszkańców.

Źródło: Domiporta.pl

Porównując ceny metra kwadratowego mieszkania w lipcu bieżącego roku z analogicznym okresem 2021roku, widać jeszcze spore wzrosty. Rekordzistami pod tym względem są Poznań i Gdańsk, gdzie koszt m2 lokalu mieszkalnego wzrósł o ponad jedną czwartą. Ceny znacząco podskoczyły również w Łodzi (o 25 proc.) i Warszawie (o 13 proc.).

Ale gdy się przyjrzeć zachowaniu cen metra kwadratowego licząc miesiąc do miesiąca, wzrosty już nie są duże, a nawet można zaobserwować znaczącą korektę. O 2 proc. spadła cena m2 mieszkania w Lublinie.

Są duże szanse na przyśpieszenie korekty cen, a konkurencji przybywa

Delikatna korekta cen z rynku pierwotnego dosięgnęła także takie miasta, jak Łódź (-0,5 proc.), Białystok (-0,4 proc.), czy Szczecin (-0,1 proc.). To niewielkie zmiany, lecz po wielu kwartałach jedynie rosnących cen, nawet delikatna korekta jest traktowana bardzo poważnie.

Czytaj także: Ceny mieszkań: minimalne wahania w lipcu; pobyt na kredyty hipoteczne nadal słabnie

Na rynku wtórnym konkurencja jest większa

Rynek wtórny z zasady reaguje na to, co się dzieje na rynku pierwotnym. Stąd korekta cen jest mniej widoczna.  Licząc lipiec do czerwca 2022 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najbardziej w Gdańsku i Krakowie, odpowiednio o -1,2 proc. i -1 proc.

Źródło: Domiporta.pl

Natomiast licząc rok do roku, wzrosty cen są bardziej imponujące niż na rynku pierwotnym. Co prawda, najwyższa podwyżka wyniosła jedynie 19 proc. (w Białymstoku), ale dwucyfrową wartość podwyżek zanotowało aż 7 z 10 analizowanych miast.

Czytaj także: NBP: na 7 największych rynkach nieruchomości ceny transakcyjne wzrosły o 17,94 proc. rdr w II kw.

Większa konkurencja na rynku

Bardzo możliwe, że właśnie znajdujemy się na szczycie cen mieszkań, w tym cyklu kilkuletnich wzrostów. Chcący skorzystać ze tej okazji powinni się śpieszyć. Są duże szanse na przyśpieszenie korekty cen, a konkurencji przybywa.

W Lublinie liczba ofert wzrosła w zaledwie miesiąc o całe 10 proc., w Łodzi i Bydgoszczy o 8 proc., a w Warszawie o 6 proc.

Według danych serwisu Domiporta.pl, w ośmiu na dziesięć analizowanych miast w ciągu ostatniego miesiąca przybyło ofert sprzedaży mieszkań.

Źródło: Domiporta.pl

Na przykład, w Lublinie liczba ofert wzrosła w zaledwie miesiąc o całe 10 proc., w Łodzi i Bydgoszczy o 8 proc., a w Warszawie o 6 proc.. Oczywiście te liczby wynikają nie tylko z powodu coraz większej liczby nowych ogłoszeń, ale również z dłuższej ekspozycji ofert na łamach serwisu.

Coraz mniej Polaków stać na zakup mieszkania i wiele ogłoszeń dłużej niż w ostatnich latach znajduje się w ofercie. To z kolei sprawia, że jest ich z miesiąca na miesiąc coraz więcej. To tzw. efekt kuli śnieżnej.

Czy opłaca się teraz sprzedać mieszkanie?

Jeżeli mamy plan jak wykorzystać środki ze sprzedaży nieruchomości, to jak najbardziej. Trzeba pamiętać, że nawet nieużywane mieszkanie generuje koszty. W 2023 roku wzrośnie np. podatek od nieruchomości oraz wiele innych opłat. Utrzymywanie pustostanu nie każdemu musi się opłacać.

Natomiast, jeżeli jako inwestorzy nie mamy pomysłu, na co przeznaczyć zarobione na sprzedaży pieniądze, albo nie jesteśmy do tego zmuszeni sytuacją osobistą, to warto się wstrzymać.  Ceny nieruchomości prawdopodobnie zaczną z powrotem rosnąć za kilkanaście miesięcy i rozpocznie się kolejny cykl ich wzrostu.

Inwestowanie w nieruchomości to gra dla cierpliwych.

Opracował Bartłomiej Baranowski.

Źródło: Domiporta.pl