Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie: niestety w tym roku nie wszystkie odbędą się zgodnie z tradycją

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie: niestety w tym roku nie wszystkie odbędą się zgodnie z tradycją
Fot. stock.adobe.com /Ananass
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rozpoczął się sezon przedświąteczny i w wielu miejscach znów odbywają się popularne jarmarki bożonarodzeniowe. Nie ma nic lepszego, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój niż grzane wino, typowo świąteczne przysmaki i możliwość zakupu własnoręcznie wykonanych prezentów dla najbliższych. Jarmarki świąteczne odbywały się w Niemczech i Austrii już między XIII a XIV wiekiem, a obecnie odbywają się w wielu innych krajach na całym świecie.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła przeanalizować, które jarmarki w Europie są najbardziej popularne. Wszyscy ci, którzy obecnie tęsknią za odrobiną świątecznego nastroju, ale wolą zrezygnować z podróży lub odwiedzenia jarmarków bożonarodzeniowych z powodu pandemii, mogą dzięki temu rankingowi przygotować się na przyszły rok.

Dodatkowa uwaga: W niektórych krajach z powodu pandemii koronawirusa jarmarki są w tym roku odwołane lub obowiązują bardziej rygorystyczne zasady higieny. Podróżujący i odwiedzający powinni najpierw zapoznać się z lokalnymi przepisami.

1. Wiedeń

Co zaskakujące, na pierwszym miejscu nie ma niemieckiego miasta, ale Wiedeń, stolica Austrii. O pierwszym Christkindlmarkt słyszano w Wiedniu już w 1298 roku ‒ ta tradycja ma długą historię i jest nadal bardzo popularna. Najsłynniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu odbywa się na Rathausplatz.

Artystyczna zimowa kraina czarów znajduje się przed imponującym, neogotyckim ratuszem. W związku z obecną sytuacją pandemiczną rząd federalny Austrii ogłosił tymczasowy lockdown dla całej Austrii (stan na 9 grudnia 2021 r.).

2. Berlin

Na drugim miejscu znajduje się stolica Niemiec ‒ Berlin. Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy w tym mieście został zorganizowany w 1530 roku i odbył się w Alt-Berlin, dzielnicy Berlina Mitte. Dziś w Berlinie jest ponad 80 jarmarków bożonarodzeniowych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie odbywają się w tym roku w reżimie 2G.

Czytaj także: Świąteczny szał zakupów wygra z IV falą

3. Strasburg

Na trzecim miejscu w naszym rankingu znajduje się Strasburg. Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu jest najstarszym jarmarkiem we Francji. Tak zwany „Christkindelsmärik” istnieje od 1570 roku i odbywa się co roku od końca listopada do 31 grudnia.

Ponad 300 drewnianych chatek w różnych częściach miasta oferuje szeroką gamę przysmaków i rękodzieła w bajkowej atmosferze. Jarmark bożonarodzeniowy jest obecnie otwarty (stan na 9 grudnia 2021 r.).

4. Londyn

Na czwartym miejscu jest Londyn. W Londynie można znaleźć aż 16 jarmarków bożonarodzeniowych. To znacznie więcej niż w innych miastach w tym kraju.

Kolejną atrakcją jest tutaj największe w Wielkiej Brytanii lodowisko na świeżym powietrzu, które w okresie świątecznym jest ustawione w sercu londyńskiego Hyde Parku. W tym roku jarmarki świąteczne w Londynie odbywają się.

5. Monachium

Piąte miejsce trafia do Monachium. To właśnie w stolicy Bawarii, w 1310 roku odbył się pierwszy oficjalny jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech i na całym świecie.

Niestety w tym roku jarmarki bożonarodzeniowe w Monachium zostały odwołane z powodu pandemii, ale oczekiwania na 2022 są jeszcze większe.

6. Frankfurt

Kolejnym miastem w Niemczech, które znalazło się na liście top 10 jest Frankfurt. Ten jarmark bożonarodzeniowy jest jednym z najstarszych w Niemczech. Dziś jest on tak dobrze znany, że angielskie miasto Birmingham nazwało na jego cześć swój własny jarmark bożonarodzeniowy ‒ „Frankfurt Christmas Market Birmingham”. Z powodu pandemii w tym roku stoisk jest nieco mniej niż zwykle, aby zachować zgodność z zasadami higieny.

Czytaj także: Świąteczny portfel Polaków 2021: w cieniu pandemii i rosnącej inflacji planujemy zaciskanie pasa; oszczędzać będziemy przede wszystkim na prezentach

7. Norymberga

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze jest jednym z najbardziej znanych jarmarków świątecznych na świecie. Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych. Jest to z pewnością także zasługa jego fantastycznej lokalizacji w średniowiecznym centrum miasta.

Na środku jarmarku bożonarodzeniowego stoi wielki kocioł o średnicy 2,5 metra i wysokości 3,4 metra, wypełniony około 9000 litrami gorącej, parującej Feuerzangenbowle. Ten typowy niemiecki napój świąteczny składa się z mieszanki czerwonego wina, rumu i cukru. Christkindlesmarkt nie odbędzie się w 2021 roku z powodu pandemii koronawirusa

8. Budapeszt

Na 8 miejscu znajduje się jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie. Plac Vörösmarty od połowy listopada zamienia się w prawdziwy zimowy raj. Obok tradycyjnych, świątecznych zapachów grzanego wina i cynamonu, powietrze pachnie aromatami węgierskich specjałów, takich jak nadziewane gołąbki, pieczona gęś i grillowana kiełbasa.

Wielu rzemieślników prezentuje swoje umiejętności na scenach plenerowych i w drewnianych chatkach. Jarmarki bożonarodzeniowe w Budapeszcie są w tym roku otwarte, dostęp tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

9. Praga

Praskie jarmarki bożonarodzeniowe zajmują 9 miejsce w Europie. Dwa najsłynniejsze odbywają się na Staromiejskim Rynku (Staroměstské náměstí) i na Placu Wacława i są oddalone od siebie o zaledwie pięć minut spacerem.

W tym roku, również w Pradze, oprócz stałych straganów, wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe zostały odwołane z powodu Covid-19. Mimo to, bajkowe dekoracje nadają miastu świąteczną atmosferę.

10. Edynburg

Na dziesiątym i ostatnim miejscu w tym rankingu najpopularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie znalazł się Edynburg. Tradycyjny jarmark w sercu Edynburga oferuje coś dla każdego: od straganów z produktami na zamówienie i prezentami po pyszne przysmaki. Jarmarki bożonarodzeniowe w Edynburgu są w tym roku otwarte.


Metodologia

Na potrzeby rankingu sporządzono listę ponad 100 miast w Europie i przeanalizowano następujące dane:

– Średnia miesięczna liczba wyszukiwań danego miasta w Google

– Liczba hashtagów na Instagramie

– Liczba jarmarków bożonarodzeniowych w danym mieście

Do tej analizy wykorzystano różne źródła (patrz poniżej). Na potrzeby rankingu wyniki zostały następnie zsumowane w celu uzyskania ogólnej oceny.

W przypadku miast, które miały taki sam wynik ogólny, jako rozstrzygający czynnik użyliśmy danych dotyczących liczby wyszukiwań, umieszczając na pierwszym miejscu miasto z wyższą liczbą. Jeśli miasta nadal były remisowe, przyjrzeliśmy się danym dotyczącym liczby jarmarków bożonarodzeniowych.

Źródła:

https://www.ahrefs.com

https://www.europeanbestdestinations.com/christmas-markets/

https://www.instagram.com

https://www.visitengland.com/best-christmas-markets-england

https://www.thetimes.co.uk/travel/destinations/europe/best-christmas-markets-holidays

Oficjalne strony internetowe gmin

Oficjalne strony jarmarków bożonarodzeniowych

Źródło: Holidu