Jakie działania na rzecz migrantów podejmują gminy na Dolnym Śląsku?

Jakie działania na rzecz migrantów podejmują gminy na Dolnym Śląsku?
Źródło: Fundacja Ukraina
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pleszew, Wałbrzych, Świdnica i Głogów otwierają punkty informacyjne dla migrantów. Są odpowiedzią na potrzeby zarówno społeczeństwa przyjmującego, jak i migrantów, którzy są coraz bardziej zauważalni nie tylko w centrum Dolnego Śląska. W realizację działań zaangażowana jest wrocławska Fundacja Ukraina, która co roku wspiera ponad 9 000 migrantów, ma na koncie 27 zrealizowanych projektów i 14 000 przeprowadzonych konsultacji.

#IrynaRerich: Jednym z najważniejszych działań jest otwarcie punktu informacyjnego dla #Migranci, które było możliwe dzięki wsparciu #FundacjaUkraina #DolnyŚląsk

Wrocław jest znany ze swojej wielokulturowości. W stolicy Dolnego Śląska na rzecz społeczeństwa wielokulturowego działa ponad 30 organizacji.

Są też organizacje stworzone przez samych migrantów ‒ takie jak Fundacja Ptach, Fundacja Ukraina.

Jeszcze kilka miesięcy temu ofert dla cudzoziemców w innych gminach regionu brakowało. Jednak lokalni pracodawcy chętnie korzystają z kadry zagranicznej, dlatego obecność migrantów jest coraz bardziej zauważalna.

W Wałbrzychu i Świdnicy mieszka kilka tysięcy migrantów, lecz precyzyjnych danych statystycznych brakuje.

Władze miejskie i organizacje zaczynają zastanawiać się nad usprawnieniem procesu ich legalizacji, nauką języka polskiego i innych działaniach, dzięki którym wszystkim będzie się mieszkało lepiej.

Wałbrzych powołuje pełnomocnika

W lipcu 2020 r. prezydent Wałbrzycha powołał pełnomocniczkę ds. cudzoziemców. Została nią Iryna Rerich, prezeska Stowarzyszenia Ukriana‒Wałbrzych, które od początku 2019 roku aktywnie działa w mieście.

Jednocześnie w lipcu miasto Wałbrzych zawarło z Fundacją Ukraina porozumienie o współpracy, w ramach którego Fundacja wspiera nowo powołaną pełnomocnik w realizacji działań na rzecz adaptacji i integracji migrantów. 6 września w ramach współpracy rozpoczęły się zajęcia Polish Speaking Club.

‒ Jednym z najważniejszych działań jest otwarcie punktu informacyjnego dla migrantów, które było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Ukraina.

Dwa razy w miesiącu, co czwartek, przyjeżdża do nas prawniczka, która konsultuje nowych mieszkańców miasta pochodzących z zagranicy, przede wszystkich w kwestiach legalizacji pobytu i pracy, które są najbardziej istotne i trudne ‒ opowiada Iryna Rerich.

W najbliższych planach jest realizacja językowych kursów dla migrantów, zarówno dorosłych, jak i dla dzieci. Poza tym, Stowarzyszenie i Iryna Rerich pracują na rzecz zachowania i rozwoju ukraińskiej kultury. Wyrazem tego był organizowany 17 września Dzień Ukraińskiej Kultury w Bibliotece pod Atlantami.

Czytaj także: W wyniku pandemii koronawirusa nawet co 7. pracownik z Ukrainy zniknie z polskiego rynku pracy

Legnica z tradycją ukraińskiej mniejszości

Możliwości zachowania własnej kultury przez Ukraińców istnieją również w Legnicy, gdzie już ponad 60 lat działa ukraińskojęzyczny Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4.

Jest to ośrodek, gdzie kształcą się dzieci mniejszości, ale również migranci. W programie zajęć ‒ język i kultura ukraińska, geografia Ukrainy, uczniowie poznają także tradycje swoich przodków, a w ramach zajęć fakultatywnych ‒ kulturę łemkowską. Szkoła aktywnie współpracuje z Wrocławskim Kołem Związku Ukraińców we Wrocławiu.

Wsparcie dla Świdnicy, Głogowa i Pleszewa

W ramach wspólnego z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim projektu Fundacja Ukraina prowadzi mobilne punkty doradcze dla różnych gmin regionu.

‒ Rok temu, w czasie VII Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, rozmawialiśmy z Panią Prezydent Miasta Świdnica o nawiązaniu szerszej współpracy, w ramach której w mieście miałoby się pojawić szereg aktywności dla migrantów.

Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony władz Świdnicy, dlatego od sierpnia 2020 roku wystartowały prawno-informacyjne konsultacje dla migrantów. Jest to dopiero początek naszej współpracy ‒ opowiada wiceprezes Fundacji Ukraina Igor Lisin.

Fundacja Ukraina jest także doradcą merytorycznym przy kreowaniu lokalnej polityki migracyjnej w Pleszewie, gdzie również szkoli pracowników urzędów i placówek oświatowych w kwestii współpracy z migrantami. Chęć stworzenia takiej polityki zadeklarował też Wałbrzych i Bolesławiec.

‒ Niedawno chęć nawiązania współpracy zgłosiła do Fundacji Ukraina aktywistka z Głogowa. Obecnie negocjujemy warunki z Urzędem Miasta.

W perspektywie myślimy o współpracy z Jelenią Górą i Legnicą. Zależy nam na stworzeniu sprawnie działającej sieci centrów wsparcia migrantów i ofert rozwoju społeczeństwa wielokulturowego ‒ zapowiada Wiceprezes Fundacji Ukraina.

Czytaj także: Miejsce migranta w polskiej gospodarce po pandemii COVID-19

Siedem lat działalności Fundacji

Fundacja Ukraina jest organizacją pozarządową, która działa na terenie Dolnego Śląska. Jej głównym celem jest stworzenie przestrzeni dla edukacji, rozwoju oraz integracji migrantów z każdego zakątka świata.

Fundacja daje im wsparcie, wiedzę, znajomości i możliwości, pomaga szybciej odnaleźć się w nowym środowisku i stawiać pierwsze kroki w Polsce.
Fundacja powstała z inicjatywy Honorowego Konsula Ukrainy we Wrocławiu Grzegorza Dzika w 2013 roku i w krótkim czasie dzięki swoim działaniom zaistniała w świadomości społecznej oraz zdobyła zaufanie mieszkańców Wrocławia.

Wyrazem tego było m.in. nominowanie Fundacji do nagrody Złotych Wachlarzy 2017, przyznawanej instytucjom przyczyniającym się do wspierania integracji migrantów w Polsce.


 Na chwilę obecną na jej koncie jest ponad 58 wcielonych w życie idei i ciągle powstają nowe pomysły (wśród nich Targi Pracy dla migrantów, ForUM for Unity of Migrants, EduForUM).

W tej chwili Fundacja realizuje trzy wielopłaszczyznowe projekty: “Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku”, w ramach którego i odbywają się m.in. Targi Pracy, “reSTART”, który obejmuje większość działań Fundacji, “Program integracyjny Ruska 46A” oraz EVS “Migrants and Community”, który oferuje ciekawy i rozwijający program dla wolontariuszy organizacji.

Czytaj także: Polski fintech SPOKO, umożliwiający przesyłanie pieniędzy emigrantom wykorzystał czas pandemii i jest już obecny w 44 krajach

Źródło: Fundacja Ukraina