Jakie działania na rzecz migrantów podejmują gminy na Dolnym Śląsku?
Wrocław jest znany ze swojej wielokulturowości. W stolicy Dolnego Śląska na rzecz społeczeństwa wielokulturowego działa ponad 30 organizacji.
Są też organizacje stworzone przez samych migrantów ‒ takie jak Fundacja Ptach, Fundacja Ukraina.
Jeszcze kilka miesięcy temu ofert dla cudzoziemców w innych gminach regionu brakowało. Jednak lokalni pracodawcy chętnie korzystają z kadry zagranicznej, dlatego obecność migrantów jest coraz bardziej zauważalna.
W Wałbrzychu i Świdnicy mieszka kilka tysięcy migrantów, lecz precyzyjnych danych statystycznych brakuje.
Władze miejskie i organizacje zaczynają zastanawiać się nad usprawnieniem procesu ich legalizacji, nauką języka polskiego i innych działaniach, dzięki którym wszystkim będzie się mieszkało lepiej.
Wałbrzych powołuje pełnomocnika
W lipcu 2020 r. prezydent Wałbrzycha powołał pełnomocniczkę ds. cudzoziemców. Została nią Iryna Rerich, prezeska Stowarzyszenia Ukriana‒Wałbrzych, które od początku 2019 roku aktywnie działa w mieście.
Jednocześnie w lipcu miasto Wałbrzych zawarło z Fundacją Ukraina porozumienie o współpracy, w ramach którego Fundacja wspiera nowo powołaną pełnomocnik w realizacji działań na rzecz adaptacji i integracji migrantów. 6 września w ramach współpracy rozpoczęły się zajęcia Polish Speaking Club.
‒ Jednym z najważniejszych działań jest otwarcie punktu informacyjnego dla migrantów, które było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Ukraina.
Dwa razy w miesiącu, co czwartek, przyjeżdża do nas prawniczka, która konsultuje nowych mieszkańców miasta pochodzących z zagranicy, przede wszystkich w kwestiach legalizacji pobytu i pracy, które są najbardziej istotne i trudne ‒ opowiada Iryna Rerich.
W najbliższych planach jest realizacja językowych kursów dla migrantów, zarówno dorosłych, jak i dla dzieci. Poza tym, Stowarzyszenie i Iryna Rerich pracują na rzecz zachowania i rozwoju ukraińskiej kultury. Wyrazem tego był organizowany 17 września Dzień Ukraińskiej Kultury w Bibliotece pod Atlantami.
Czytaj także: W wyniku pandemii koronawirusa nawet co 7. pracownik z Ukrainy zniknie z polskiego rynku pracy
Legnica z tradycją ukraińskiej mniejszości
Możliwości zachowania własnej kultury przez Ukraińców istnieją również w Legnicy, gdzie już ponad 60 lat działa ukraińskojęzyczny Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4.
Jest to ośrodek, gdzie kształcą się dzieci mniejszości, ale również migranci. W programie zajęć ‒ język i kultura ukraińska, geografia Ukrainy, uczniowie poznają także tradycje swoich przodków, a w ramach zajęć fakultatywnych ‒ kulturę łemkowską. Szkoła aktywnie współpracuje z Wrocławskim Kołem Związku Ukraińców we Wrocławiu.
Wsparcie dla Świdnicy, Głogowa i Pleszewa
W ramach wspólnego z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim projektu Fundacja Ukraina prowadzi mobilne punkty doradcze dla różnych gmin regionu.
‒ Rok temu, w czasie VII Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, rozmawialiśmy z Panią Prezydent Miasta Świdnica o nawiązaniu szerszej współpracy, w ramach której w mieście miałoby się pojawić szereg aktywności dla migrantów.
Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony władz Świdnicy, dlatego od sierpnia 2020 roku wystartowały prawno-informacyjne konsultacje dla migrantów. Jest to dopiero początek naszej współpracy ‒ opowiada wiceprezes Fundacji Ukraina Igor Lisin.
Fundacja Ukraina jest także doradcą merytorycznym przy kreowaniu lokalnej polityki migracyjnej w Pleszewie, gdzie również szkoli pracowników urzędów i placówek oświatowych w kwestii współpracy z migrantami. Chęć stworzenia takiej polityki zadeklarował też Wałbrzych i Bolesławiec.
‒ Niedawno chęć nawiązania współpracy zgłosiła do Fundacji Ukraina aktywistka z Głogowa. Obecnie negocjujemy warunki z Urzędem Miasta.
W perspektywie myślimy o współpracy z Jelenią Górą i Legnicą. Zależy nam na stworzeniu sprawnie działającej sieci centrów wsparcia migrantów i ofert rozwoju społeczeństwa wielokulturowego ‒ zapowiada Wiceprezes Fundacji Ukraina.
Czytaj także: Miejsce migranta w polskiej gospodarce po pandemii COVID-19
Siedem lat działalności Fundacji
Fundacja Ukraina jest organizacją pozarządową, która działa na terenie Dolnego Śląska. Jej głównym celem jest stworzenie przestrzeni dla edukacji, rozwoju oraz integracji migrantów z każdego zakątka świata.
Fundacja daje im wsparcie, wiedzę, znajomości i możliwości, pomaga szybciej odnaleźć się w nowym środowisku i stawiać pierwsze kroki w Polsce.
Fundacja powstała z inicjatywy Honorowego Konsula Ukrainy we Wrocławiu Grzegorza Dzika w 2013 roku i w krótkim czasie dzięki swoim działaniom zaistniała w świadomości społecznej oraz zdobyła zaufanie mieszkańców Wrocławia.
Wyrazem tego było m.in. nominowanie Fundacji do nagrody Złotych Wachlarzy 2017, przyznawanej instytucjom przyczyniającym się do wspierania integracji migrantów w Polsce.
Na chwilę obecną na jej koncie jest ponad 58 wcielonych w życie idei i ciągle powstają nowe pomysły (wśród nich Targi Pracy dla migrantów, ForUM for Unity of Migrants, EduForUM).
W tej chwili Fundacja realizuje trzy wielopłaszczyznowe projekty: “Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku”, w ramach którego i odbywają się m.in. Targi Pracy, “reSTART”, który obejmuje większość działań Fundacji, “Program integracyjny Ruska 46A” oraz EVS “Migrants and Community”, który oferuje ciekawy i rozwijający program dla wolontariuszy organizacji.
Czytaj także: Polski fintech SPOKO, umożliwiający przesyłanie pieniędzy emigrantom wykorzystał czas pandemii i jest już obecny w 44 krajach