Jak zmniejszyć ryzyko kredytowania MMŚP?

Jak zmniejszyć ryzyko kredytowania MMŚP?
Włodzimierz Kiciński. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców pojawiły się zarzuty wobec sektora bankowego, że zaostrza politykę kredytową. O odniesienie się do tych uwag poprosiliśmy Włodzimierza Kicińskiego, wiceprezesa Związku Banków Polskich.

„Banki oczywiście kierują się swoimi kryteriami oceny ryzyka kredytowego. Mają prawo do weryfikacji tego jak wygląda zdolność kredytowa przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa to część z nich nie dysponuje wystarczająco długim okresem działania by udowodnić, że są podmiotami trwale działającymi na rynku i w związku z tym ich zdolność do regulowania swoich zobowiązań jest ograniczona” – powiedział Włodzimierz Kiciński.

Dodał, że często firmy mikro, małe i średnie mają problemy nie tylko ze zdolnością kredytową, ale nawet  z płynnością. Liczba trudnych kredytów w tym sektorze jest wyższa niż w sektorze dużych przedsiębiorstw.

Czytaj także: Gwarancja Investmax zabezpieczy ponad 3 mld zł kredytu dla MŚP>>>

Sposób na niedostateczną zdolność kredytową firm

Wskazał jednak, że gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego wynoszące nawet 80% wartości kredytu są w stanie w wielu przypadkach umożliwić finansowanie przez banki firm ze słabszą zdolnością kredytową czy z krótką historią działalności.

Jak zauważył bardzo pomocne są również regionalne instytucje udzielające gwarancji.  Wspomagają one sektor bankowy w ocenie ryzyka związanego z finansowaniem małych podmiotów gospodarczych.

Czytaj także: Prezeska PARP o 6 mld złotych dotacji i grantów dla MMŚP>>>

Rola banków w budowie e-gospodarki

Kolejnym ważnym tematem poruszanym podczas Forum była budowa e-państwa i e-administracji. Jak podkreślił Włodzimierz Kiciński w tym procesie była i jest istotna rola sektora bankowego.

Polskie banki są bardzo nowoczesne o czym świadczy choćby liczba instrumentów płatniczych i ich charakter.  Coraz więcej przedsiębiorców jest zaznajomionych z regułami dotyczącymi podpisu elektronicznego, są przyzwyczajeni do wykorzystywania elektronicznych narzędzi do kontaktów z bankami.

Jednocześnie przedsiębiorcy  postulują wprowadzanie nowych instrumentów cyfrowych do ich bieżącej działalności. Wiceprezes ZBP  wymienił w tym kontekście e-faktury, podpisy kwalifikowane, elektroniczne poświadczenia pełnomocników firm.

Na uwagę bank.pl, że niektóre rozwiązania cyfrowe mogą niepokoić przedsiębiorców, takie jak na przykład e-doręczenia, Włodzimierz Kiciński przyznał, że aby korzystać z narzędzi cyfrowych trzeba je dobrze poznać.

„Z tego punktu widzenia kwestia edukacji cyfrowej klientów jest czołowym wyzwaniem dla instytucji finansowych, a w szczególności dla banków” – stwierdził Włodzimierz Kiciński.

Czytaj także: Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 roku – nowa propozycja Ministerstwa Cyfryzacji>>>

Źródło: BANK.pl