Jak zachowa się rynek obrotu bezgotówkowego w Polsce w obliczu niższej dynamiki wzrostu ilości kart płatniczych?

Jak zachowa się rynek obrotu bezgotówkowego w Polsce w obliczu niższej dynamiki wzrostu ilości kart płatniczych?
Fot. stock.adobe.com/Anna
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy bardzo duży potencjał, jaki w tym zakresie posiadają banki spółdzielcze, jest nadal możliwy do wykorzystania? O komentarz poprosiliśmy eksperta, Marka Smolarza odpowiedzialnego za wdrożenie i rozwój projektu terminali płatniczych POS w IT Card S.A. - w momencie komercyjnego uruchomienia tej usługi.

Jakiś czas temu natrafiłem na wykres prezentujący zwyczaje posiadaczy kart płatniczych w naszym kraju, na przestrzeni ostatnich 10 lat. Z badań prezentowanych przez Pentor wynikało, że ponad 40 proc. mieszkańców Polski w wieku 15 lat i wzwyż deklarowało posiadanie karty płatniczej, natomiast wśród właścicieli rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych karty płatnicze posiadało blisko 70 proc. badanych. Pierwsze wrażenie wydaje się być bardzo pozytywne – wzrasta odsetek osób posiadających karty płatnicze Visa/MasterCard i – co równie ważne – w podobnej proporcji zwiększa się liczba aktywnych użytkowników tych kart. Doszło niemal do podwojenia liczby posiadaczy kart, którzy deklarują, że wykorzystują je do realizacji płatności w sklepach i na dzień dzisiejszy już blisko 80 proc. Polaków z tej grupy przyznaje, że tak czyni.

Ale ten wykres pokazuje również tendencję, która daje nieco do zastanowienia. Mianowicie po oczyszczeniu go z danych pokazujących jak posiadacze kart z nich korzystają i dołączeniu danych archiwalnych z lat 1993-1999 widać wyraźnie, że liczba kart w ostatnich latach zbliża się do asymptoty na poziomie 45 proc. populacji Polaków w wieku 15+.

Czyżby stabilizacja liczby kart na poziomie 32 mln oznaczała, że ci, co kartami się posługują, mają ich w portfelu po kilka sztuk, a reszta populacji z jakichś powodów tych kart unika?

Cóż pewnie każdy mógłby podać kilka przyczyn tej sytuacji. Do mnie najbardziej przemawia argument, że klienci ci nie są zainteresowani kartami, gdyż poza ewentualnym bankomatem nie mogą ich użyć. Innymi słowy nadal trudno jest mówić o masowej akceptacji kart Visa/MasterCard poza obszarami silnie zurbanizowanymi, czyli w małych miastach i wsiach.

A przecież potencjał jest znacznie większy. Każdy wykres, porównujący Polskę do pozostałych krajów UE, w liczbie bankomatów i terminali POS przypadających na 1 mln mieszkańców nie pozostawia zł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI