Jak skutecznie obniżyć koszty instalacji paneli fotowoltaicznych?

Jak skutecznie obniżyć koszty instalacji paneli fotowoltaicznych?
Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Koszt średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej w Polsce to 32-39 tys. zł. Na cenę wpływają przede wszystkim: jakość komponentów, rodzaj dachu i długość gwarancji - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl we współpracy z Murator.pl.

Co zrobić, aby maksymalnie ograniczyć koszty takiej inwestycji? Oferteo.pl we współpracy z portalem Murator.pl, zrealizowali badanie wśród firm zajmujących się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych.

W ten sposób udało się pozyskać informacje dotyczące cen paneli w Polsce. W badaniu wzięli udział wykonawcy z całego kraju.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w Polsce?

Zgodnie z wynikami badania w przypadku najczęściej wybieranego przez Polaków zakresu mocy instalacji – od 5 do 10 kW – średnia cena za 1 kWp wyniosła 3 725 zł. Kwota ta będzie niższa w sytuacji, kiedy klient zdecyduje się na wersję budżetową (średnio 3 648 zł). Więcej zapłacą natomiast ci, którzy wybiorą wariant premium – 4 345 zł.

Im większa moc, tym niższa cena w przeliczeniu na 1 kWp.

Na czym polegają różnice? Wiele firm oferuje swoim klientom aż trzy opcje instalacji – budżetową, standardową oraz premium. Te najdroższe warianty charakteryzuje zwykle przedłużona gwarancja, wykorzystanie komponentów bardziej renomowanych producentów, o wyższej wytrzymałości mechanicznej, rozszerzona oferta serwisu itd.

Średnia moc mikroinstalacji w Polsce wynosi obecnie 9,04 kW i powinna zaspokoić zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego przeciętniej wielkości. Z badania wynika, że za taką instalację inwestor musi zapłacić od 32 980 do 39 280 zł.

Czytaj także: Czas na korzystną inwestycję fotowoltaiczną tylko do końca roku

Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

Źródło: Oferteo.pl

Osoby, którym zależy na maksymalnym obniżeniu kosztów instalacji, powinny przede wszystkim poznać czynniki, które wpływają na ostateczną cenę. Wykonawcy, którzy wzięli udział w badaniu Oferteo.pl i Muratora, zaliczali do nich przede wszystkim: rodzaj falownika (94%), moc instalacji (92%), producenta komponentów (91%), a także rodzaj dachu (jego pokrycie i usytuowanie).

Przy realizacji jakiejkolwiek inwestycji ważne jest, abyśmy starali się możliwie jak najdokładniej poznać rynek usług w danej branży

Jeśli chodzi o wielkość instalacji, okazuje się, że im większa moc, tym niższa cena w przeliczeniu na 1 kWp. Na przykład w przypadku standardowej instalacji o mocy do 3 kW, średnia cena 1 kWp wynosi 4 760 zł, natomiast klienci instalujący od 10 do 15 kW, zapłacą za tę jednostkę 3 511 zł.

– Przy realizacji jakiejkolwiek inwestycji ważne jest, abyśmy starali się możliwie jak najdokładniej poznać rynek usług w danej branży. Świadomi konsumenci są lepiej przygotowani do procesu poszukiwań wykonawcy, wiedzą, na co należy zwrócić uwagę, są mniej podatni na manipulację, a także mogą pozwolić sobie na ewentualne negocjacje ceny.

Warto poświęcić odpowiedni czas na porównanie ofert zleceniobiorców, zapoznanie się dokładnie z ich ofertą i obiektywną ocenę tego, co dla nas jako klientów ma największe znaczenie. Cena, jakość, wsparcie formalne, a może szybkość wykonania? radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Czytaj także: Jakie zmiany w programie Mój Prąd?

Jak obniżyć koszty instalacji?

Po przeanalizowaniu wszystkich danych zgromadzonych podczas badania powstało kilka praktycznych porad dla inwestorów, którzy planują w przyszłości zakup instalacji fotowoltaicznej.

1. Dach jednospadowy o nachyleniu 30-40 stopni – taki dach tworzy najbardziej sprzyjające warunki dla montażu fotowoltaiki. 59% badanych firm zadeklarowało, że dach płaski podnosi koszty instalacji. Jeśli chodzi o pokrycie dachu, to najlepsza jest blachodachówka.

2. Kierunek południowy – wydajność instalacji będzie największa w przypadku dachu skierowanego na południe.

3. Miejsca niezacienione – spore utrudnienia może spowodować cień padający na panele. Należy upewnić się, że w pobliżu nie ma żadnych wysokich drzew, które mogłyby przykrywać instalację.

4. Moc instalacji – istotne jest odpowiednie dobranie mocy do potrzeb gospodarstwa domowego. Im większa instalacja, tym korzystniejsza będzie cena za 1 kWh. Jednocześnie jeśli moc przekroczy 10 kW, wówczas z sieci można odebrać już nie 80%, a 70% wygenerowanej mocy. W tej kwestii pomocą służą oczywiście specjaliści.

5. Panele monokrystaliczne – to opcja droższa, ale bardziej wydajna niż ogniwa polikrystaliczne. Pozwoli zaoszczędzić na kosztach konstrukcji i robocizny, ponieważ cała instalacja zajmie znacznie mniej przestrzeni.

6. Dobrej jakości inwerter – w przypadku inwertera (falownika) warto zainwestować nieco więcej i wybrać lepszej jakości urządzenie, ponieważ jest to najbardziej awaryjny element instalacji.

7. Łatwy dostęp – w przypadku awarii systemu, dużym ułatwieniem będzie, jeśli instalacja będzie łatwo dostępna. To przyspieszy ewentualne naprawy, tym samym skracając długość przestoju w produkcji prądu.

Poza wszystkimi technicznymi parametrami instalacji, warto też zwrócić uwagę na wszelkie dostępne możliwości dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych.

Czytaj także: Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, fotowoltaika rośnie nie tylko na Moim Prądzie


Metodologia badania

Dane pochodzą z „Ankiety o cenach fotowoltaiki”, realizowanej przez Oferteo.pl i Murator.pl. Badanie ankietowe przeprowadzono w marcu 2021 roku metodą CAWI na próbie 275 firm montujących panele fotowoltaiczne.

Źródło: Oferteo.pl