Czego firmy oczekują od biur rachunkowych, szczególnie w czasie pandemii?

Czego firmy oczekują od biur rachunkowych, szczególnie  w czasie pandemii?
Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Większość przedsiębiorców (60%) uważa, że współpraca z biurem rachunkowym może odbywać się zdalnie - wynika z analizy portalu Oferteo.pl. Wśród usług, jakich najczęściej poszukują, jest prowadzenie księgowości i sporządzanie deklaracji podatkowych.

Przedsiębiorcom w relacjach z księgowymi najczęściej zależy na pełnej obsłudze i kompleksowym prowadzeniu księgowości – aż 90% określiło w ten sposób swoje zapotrzebowanie na ich usługi. Jedna trzecia firm potrzebowała wyspecjalizowanej obsługi kadrowo-płacowej.

Według analizy Oferteo.pl firmy zgłaszają się też z potrzebami wynikającymi z ich aktualnej sytuacji i bieżącego zapotrzebowania. Oczekują wtedy sporządzania deklaracji podatkowych czy też sprawozdań finansowych.

Przedsiębiorcom w relacjach z księgowymi najczęściej zależy na pełnej obsłudze i kompleksowym prowadzeniu księgowości – aż 90%

Z kolei 38% wskazań dotyczyło doradztwa podatkowego – a więc usługi, która jest przedsiębiorcom szczególnie potrzebna w świetle zmian związanych z poszczególnymi Tarczami Antykryzysowymi oraz Polskim Ładem.

Warto przy tym pamiętać, że specjaliści, którzy zajmują się doradztwem podatkowym, muszą posiadać specjalne uprawnienia, w tym zdać państwowy egzamin organizowany przez Ministerstwo Finansów.

Źródło: Oferteo.pl

Czytaj także: Księgowi przenoszą się do chmury, ale AI ich nie zastąpi

Cyfrowe trendy przyspieszają w czasie pandemii?

Według analizy Oferteo.pl 60% przedsiębiorców zakłada, że współpraca z biurem rachunkowym może się odbywać w trybie zdalnym.

Przesyłanie faktur i innych dokumentów drogą elektroniczną nabrało znaczenia zwłaszcza w okresie pandemii i lockdownów, kiedy zaistniała konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów. Wielu przedsiębiorców przekonało się wtedy, że można komunikować się z księgowością drogą elektroniczną i nie musi to oznaczać spadku jakości usług.

– Praca ze specjalistami, która odbywa się w trybie zdalnym, pozwala na poszukiwanie ich nawet z dala od miejsca prowadzenia działalności. Nie trzeba wówczas kierować się kryterium fizycznej bliskości lokalizacji biura rachunkowego – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Przesyłanie faktur i innych dokumentów drogą elektroniczną nabrało znaczenia zwłaszcza w okresie pandemii i lockdownów

– Dzięki temu podczas wyboru można skupić się na merytorycznych kryteriach, takich jak opinie innych użytkowników czy doświadczenie specjalistów – dodaje ekspert.

Źródło: Oferteo.pl

Czytaj także: Automatyzacja procesów księgowych. Zagrożenie czy szansa dla pracowników?

Kiedy firmy szukają specjalistów?

Z danych zgromadzonych przez Oferteo.pl wynika, że firmy najczęściej poszukują specjalistów w pierwszym kwartale roku.

W 2021 roku użytkownicy serwisu złożyli najwięcej zapytań kolejno w marcu, styczniu i lutym.

Firmy najczęściej poszukują specjalistów w pierwszym kwartale roku

Jeśli chodzi o formę prawną firm, najczęściej zapytania pochodziły od osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze (65%) oraz spółek z o. o. (29%).

Czytaj także: Gdzie w Polsce zarabiamy najmniej?


Metodologia

Prezentowane dane pochodzą z analizy ponad 9600 zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl przez podmioty poszukujące usług księgowych od stycznia do końca listopada 2021 roku.

Źródło: Oferteo.pl