Jak przedsiębiorca może obniżyć PIT za 2022 rok?

Jak przedsiębiorca może obniżyć PIT za 2022 rok?
Fot. stock.adobe.com/Pio Si
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O rozliczeniach podatku dochodowego za rok 2022 w kontekście szeregu zmian podatkowych dokonanych w ubiegłym roku piszą eksperci Fundacji Polska Bezgotówkowa na portalu Akademia Przedsiębiorcy

Zmiany wprowadzone przez Nowy Ład 1.0. i 2.0. powodują ból głowy nie tylko u przedsiębiorców, ale także wśród księgowych zajmujących się ich rozliczeniami.  Warto aby przedsiębiorcy znali podstawowe zmiany w zasadach rozliczeń podatku PIT.

Ważne jest też aby pamiętali o ulgach podatkowych i terminach składania zeznań podatkowych – przypominają eksperci Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Zmiany podatkowe i co z nich wynika?

Z artykułu „Rozliczenia PIT 2023 – jakie są zmiany w PIT za 2022 rok?”  można się dowiedzieć jak przebiegały zmiany w przepisach dotyczących opodatkowania przedsiębiorców w roku ubiegłym i co z tego wynika dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

W artykule są opisane zmiany wprowadzone przez Nowy Ład 1.0. w tym w szczególności dotyczące kwoty wolnej od podatku, podniesienia II progu podatkowego, składki zdrowotnej naliczanej od dochodu oraz braku możliwości odliczenia jej od podatku. Zmiany te dotyczyły przedsiębiorców rozliczających się wg skali podatkowej.

Później ta grupa podatników została objęta zmianami Nowego Ładu 2.0.

Inne zmiany w przepisach i ulgi pozwalające na obniżenie PIT

W podobny sposób eksperci na stronach Akademii Przedsiębiorców omawiają zmiany, którymi byli dotknięci przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W artykule są również przedstawione zmiany w zakresie wnoszenia prywatnych przedmiotów do majątku firmy, zmiany dotyczące amortyzacji lokali mieszkalnych wprowadzanych do działalności, zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego dotyczące sprzedaży samochodów poleasingowych.

Dodatkowo w artykule znajdziemy kilkanaście ulg, z których może skorzystać przedsiębiorca aby zapłacić niższy podatek.

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB