Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na dochody Polaków?
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami wspólnie z Katedrą Badania Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej przeprowadziła badanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na postawy i zachowania konsumentów w 4. krajach – Polsce, Niemczech, Czechach i we Włoszech – w obszarze oszczędzania i inwestowania. Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2020 r. metodą CAWI (samodzielnie wypełniane ankiety online), na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski, Niemiec, Czech i Włoch w wieku 18-65 lat. Realizował je instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.
Krajem najbardziej dotkniętym pandemią są Włochy
Z badań wynika, że krajem najbardziej dotkniętym pandemią są Włochy. Blisko połowa respondentów z tego kraju zadeklarowała, że ich dochody się zmniejszyły (średnio o 37%). Najczęściej wskazywali oni również, że w wyniku pandemii trudniej im jest regulować bieżące zobowiązania finansowe (38%).
Główne powody zmniejszenia dochodów
– Może to mieć związek z wyjątkowo dużym kryzysem, jaki dotknął Włochy zwłaszcza na początku pandemii – na tle innych krajów sytuacja we Włoszech, jeśli chodzi o służbę zdrowia i stan gospodarki była dramatyczna. Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce podobnie jak we Włoszech, głównym powodem zmniejszenia dochodów była utrata pracy (16%) lub obniżona pensja (40%, u Włochów 43%) – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IZFIA.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Sytuacja Niemców i Czechów, jak wynika z badań, jest nieco lepsza, bowiem niecałe 30 % stwierdziło, że w związku z pandemią na chwilę obecną ich dochody osobiste nie uległy zmniejszeniu.