Jak optymalnie i bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?
W obecnych czasach większość z nas posiada rachunek bankowy oraz kartę płatniczą. Można śmiało stwierdzić, że są to wielkie dobra naszych czasów, bo dzięki nim możemy robić błyskawiczne i wygodne zakupy bezgotówkowe, czy też płacić rachunki przez Internet. Współczesne technologie i produkty oferowane przez banki są niezmiernie wygodne, ale aby korzystać z nich w bezpieczny sposób, warto pamiętać o kilku zasadach. W tym celu, powinniśmy sprawdzić jaką kartę płatniczą posiadamy oraz poznać jej najistotniejsze cechy.
Najpopularniejszymi kartami płatniczymi wśród Polaków, są karty debetowe, których posiadamy już ponad 28 milionów sztuk. Tego typu karty wydawane są jako podstawowe narzędzie służące do obsługi konta osobistego. Do naszej dyspozycji mamy więc środki jakie w danym momencie posiadamy na koncie. Głównym kosztem, najczęściej ponoszonym z tytułu korzystania z tego rodzaju kart, są: jednorazowa opłata za jej wydanie oraz regularna cena za jej obsługę przez bank.
Kolejnym rodzajem kart, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród Polaków, są karty kredytowe. W tym przypadku, bank przyznaje nam tzw. limit kredytowy, z którego możemy korzystać podczas całego (ustalonego wcześniej) okresu rozliczeniowego. Aby nie płacić żadnych odsetek z tytułu pożyczonych pieniędzy, powinniśmy dokonać ich spłaty w okresie bezodsetkowym (tzw. grace period), który określany jest podczas zawierania umowy o kartę. Jeśli nie uda się nam spłacić zaciągniętego zadłużenia w całości, nadal możemy korzystać z limitu, ale będzie on wtedy pomniejszony o tę kwotę, którą jesteśmy winni oraz doliczane będą stosowne odsetki od wykorzystanego limitu. Bardzo ważnym elementem o którym należy pamiętać w kontekście karty kredytowej jest comiesięczna spłata kwoty minimalnej (zazwyczaj od 3 do 5% całości zadłużenia). Brak spłaty kwoty minimalnej powoduje naliczaniem opłat karnych.
Koszty jakie związane są z funkcjonowaniem karty kredytowej to: opłata roczna oraz odsetki od zaciągniętego zadłużenia, które mogą wynosić maksymalnie 16 procent w skali roku. Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do kart debetowych, wypłacając pieniądze z bankomatu bądź też wykonując standardowe przelewy przy pomocy karty kredytowej, musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami i odsetkami. Kart kredytowych z pewnością najlepiej używać do transakcji bezgotówkowych.
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się karty przedpłacone. Za ich pomocą, możemy wydać tylko taką kwotę, jaka została uprzednio wpłacona na dedykowany do obsługi karty rachunek. Tego typu produkty nazywane są bardzo często „elektroniczną portmonetką”, ponieważ po wydaniu pieniędzy z rachunku, można go ponownie zasilać na dowolną kwotę. Instrumentem tym można standardowo dokonywać płatności bezgotówkowych w punktach handlowych oraz podejmować środki z bankomatu. Jeśli chodzi o opłaty związane z tym rodzajem karty, to pobierana jest opłata za jej wydanie. Karta przedpłacona jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży. Dzięki niej, rodzice mogą w łatwy sposób kontrolować finanse swoich podopiecznych.
Omawiając funkcjonowanie kart płatniczych, warto również wspomnieć o szeregu dodatkowych korzyści wynikających z faktu ich posiadania i użytkowania. Takimi niewątpliwie są dodatkowe produkty i prawa, jakie nabywamy przy płatności kartą płatniczą.
Do grupy produktów, które bardzo często oferowane są posiadaczom kart płatniczych zaliczamy produkty assistance. Są to proste produkty ubezpieczeniowe oferujące pomoc w wielu życiowych sytuacjach, takich jak np. zagubienie portfela podczas podróży, awaria sprzętu domowego, bądź uszkodzenie telefonu. Ciekawymi przykładami tego typu produktów, jest program oferujący możliwość przedłużenia gwarancji producenta na wszystkie sprzęty zakupione przy pomocy karty płatniczej, bądź program ochrony rowerzysty. Cechą wspólną dla wszystkich produktów typu assistance, jest bardzo przystępna cena wynosząca od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.
Na koniec warto również wspomnieć, iż dokonując zakupów przy pomocy karty płatniczej zwiększamy również nasze pole do reklamacji. Dzieje się tak dzięki organizacjom kartowym, takim jak Visa oraz Mastercard, które bardzo chętnie służą pomocą w dochodzeniu swoich praw i roszczeń. Jedynym warunkiem jest, aby zakupy zostały zrealizowany właśnie przy pomocy karty płatniczej.
Chociaż karty płatnicze same w sobie są bezpieczniejsze od gotówki, korzystając z nich warto, pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Nigdy nie przechowuj numeru PIN razem z kartą -Wszystkie banki w Polsce odpowiadają za transakcje dokonane skradzioną kartą od momentu zgłoszenia jej kradzieży, a w niektórych przypadkach nawet od chwili samej utraty. Jeśli jednak bank udowodni nam, że złodziej oprócz karty dysponował naszym PINem, oczywiście wtedy pełna odpowiedzialność spoczywać będzie na nas. Dlatego warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia karty na wypadek kradzieży.
- Numer PIN nie powinien składać się z prostego ciągu cyfr – W celu lepszego zabezpieczenia kraty, najlepiej raz na jakiś czas zmieniać PIN.
- Uważaj na bankomaty – Przebiegli złodzieje mogą instalować narzędzia szpiegowskie, dzięki którym łatwo jest im zweryfikować nasz kod PIN. Warto pamiętać, aby zawsze obejrzeć bankomat pod kontem niepokojących szczegółów. Najlepiej korzystać z bankomatów w ruchliwych miejscach lub w oddziałach banków.
- Ustaw limity płatności – Jeśli nie kupujesz przez Internet- wyłącz tę możliwość dla swojej karty. Jeśli sporadycznie korzystasz z bankomatów- zmniejsz możliwy limit dla wypłacanych środków.
- Płacąc kartą, nie pozwól by kelner lub sprzedawca zabrał ją ze sobą na zaplecze – Wszystkie czynności związane z płatnościami kartą, powinny być wykonywane na oczach klienta.
- Kupując w Internecie, zwróć uwagę, czy strona na której wpisujesz dane karty, posiada ważny certyfikat – W celu sprawdzenia certyfikacji, szukaj ikonki z kłódką w oknie przeglądarki. Kupuj tylko na stronach, których adres zaczyna się od https (a nie http).
- Zapisz numer telefonu do banku, pod którym możesz zablokować kartę – Dzięki szybkiemu powiadomieniu swojego banku, będziesz mógł zminimalizować straty finansowe związane z kradzieżą karty.
Piotr Kluźniak