Jak gospodarka elektroniczna sprzyja ESG?
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP otwierając Kongres przypomniał, że 18 lat temu, kiedy podejmowano decyzję o zainicjowaniu dorocznych spotkań Kongresu Gospodarki Elektronicznej uznano, że będzie to bardzo ważne przedsięwzięcie, które będzie współdecydować o sukcesie polskiej gospodarki, nauki i administracji.
Już wówczas w środowisku bankowym, ale także telekomunikacyjnym działały takie instytucje jak Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej i przedsiębiorstwo Telbank.
Co istotne, współpraca pomiędzy bankami, głównymi partnerami oraz klientami banków układała się bardzo dobrze. Sprzyjał jej też nowy sposób komunikowania się – Internet.
Prezes ZBP mówił o Forum Technologii Bankowych, specjalnym porozumieniu w ramach Związku z blisko 50 głównymi firmami technologicznymi, o zasięgu nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym.
Wyzwaniem wykluczenie cyfrowe
Krzysztof Jacek Szubert, wiceprezes Zarządu w PKO TFI i członek Rady ds. Współpracy Cyfrowej w ONZ IGFTFI zauważył, że od 28 listopada do 2 grudnia trwa 17 Szczyt Cyfrowy ONZ w Etiopii.
Bierze w nim udział pięć grup interesariuszy świata cyfrowego, czyli biznes, administracja, świat nauki, organizacje pozarządowe i firmy technologiczne. Uczestnicy od wielu lat dyskutują o kierunkach rozwoju technologii cyfrowych i transformacji cyfrowej. Poprzedni Szczyt odbył się w minionym roku w Katowicach, w Polsce. Dużym obszarem dyskusji na forum nadal jest powszechny dostęp do sieci i odpowiednia łączność w skali świata.
Jest też problem z wykluczeniem cyfrowym, bo nadal połowa mieszkańców świata nie ma dostępu do sieci, a my z perspektywy europejskiej rozmawiamy już o zupełnie innych obszarach, o kolejnych prędkościach transferu w sieci, o sieciach 5 i 6 G, i o innych wyzwaniach.
Prelegent mówił także o zrównoważonym rozwoju i zmianach klimatycznych oraz o zielonym zasilaniu świata cyfrowego. Wspomniał między innymi o wprowadzonym kilka lat temu projekcie pt. „Od Polski papierowej do cyfrowej”, który powstał z udziałem ZBP.
Odniósł się także do kompetencji uczestników świata cyfrowego. Wspomniał w tym kontekście o sztucznej inteligencji, przetwarzaniu dużej liczby danych i technologii blockchain.
Istotne są też kompetencje użytkownika sieci. Chodzi o to żeby w sieci mógł się czuć bezpiecznie.
W jego opinii w polskiej bankowości elektronicznej konsumenci czują się bezpiecznie. Duży obszar, na który warto zwrócić uwagę to legislacja cyfrowa. Mówi się o tym w gremiach ONZ.
Jak Gospodarka Elektroniczna sprzyja celom zrównoważonego rozwoju?
O odpowiedzialności ESG jako kluczowej wartości w DNA dostawcy i klienta, mówił Krzysztof Waszkiewicz, dyrektor ds. Cyfrowego Rozwoju w firmie Hitachi.
Jak stwierdził – trwały nośnik, to przykład rozwiązania, które poza ułatwieniem pracy w obszarze regulacyjnym daje też oszczędność papieru.
Z jednego drzewa uzyskuje się przeciętnie 10 000 stron papieru. Jedno rosnące drzewo to tlen dla 10 osób przez cały rok. Jeden pracownik zwykle zużywa 10 000 stron przez rok. Taki jest dla przyrody koszt używania papieru.
Tomasz Bilczyński, Sustainable Banking Services Lead w firmie Accenture, przedstawił technologie wspierające zrównoważony rozwój gospodarki.
W przeprowadzonym globalnym badaniu wśród 560 przedstawicieli dużych globalnych firm, których przychody przekraczają miliard dolarów, na pytanie, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że technologia jest jednym z głównych elementów budowania rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju, wszyscy respondenci odpowiadali twierdząco.
Jednak na pytanie, czy traktują technologię jako część strategii zrównoważonego rozwoju w ich organizacji, tylko 7% to potwierdziło. Czyli wszyscy zgadzamy się, że technologia jest ważnym elementem w zrównoważonym rozwoju, natomiast jeszcze nie przeszliśmy do stosowania tych rozwiązań w praktyce.
Cele zrównoważonego rozwoju są ze sobą bardzo mocno powiązane i tak samo mocno są ze sobą powiązani uczestnicy rynku.
Zrównoważenie potrzeb obecnego i przyszłych pokoleń
Debatę prowadził profesor Wojciech Cellary z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Jak stwierdził, cele zrównoważonego rozwoju można podsumować stwierdzeniem, że jest to zrównoważenie potrzeb obecnego i przyszłych pokoleń.
Mówiąc bardziej jednoznacznie, jest to troska o to, aby nasze pokolenie nie przejadło wszystkich zasobów Ziemi, nie zostawiając niczego następnym pokoleniom.
Kluczowym elementem koniecznym do realizacji celów zrównoważonego rozwoju jest – jak twierdzi – edukacja mieszkańców naszej planety.
Wystąpienia:
Andrzej Zduńczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju w Biurze Informacji Kredytowej ocenił, że technologia zawsze powinna służyć realizacji celów ESG.
Wspomniał o zatwierdzonej właśnie przez Radę Europy dyrektywie, w której wprowadzono obowiązki raportowania ESG dla firm.
Duże firmy już od 2024 r. będą musiały składać takie raporty, a firmy mniejsze powyżej 250 zatrudnionych, od 2025 r. Zaś wszystkie MŚP od 2026 roku.
W raportach będą informacje nie tylko o danej firmie, ale także o innych podmiotach z całego łańcucha dostaw, w którym dana firma uczestniczy.
Maja Skwarzec, Sustainable Banking Contents Lead w firmie Accenture, stwierdziła, że na pytanie, czy to konsumenci, czy producenci są odpowiedzialni za podejmowanie działań, które doprowadzą nas do gospodarki zrównoważonej, odpowiedź brzmi – jedni i drudzy.
To dlatego, że mamy różne role w społeczeństwie. Jesteśmy konsumentami, ale też pracownikami i menedżerami. W każdej z tych ról możemy podejmować decyzje, które nas doprowadzą do gospodarki bardziej zrównoważonej.
Wspomniała również o ekonomii współdzielenia, która nie byłaby możliwa bez technologii.
Jak stwierdził Piotr Wiśniewski, prezes firmy DB77, żyjemy w świecie postindustrialnym. Jeśli zapytać, kto zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat kupić nowy samochód, to wszyscy podnoszą ręce, tak jak przy pytaniu, kto zamierza kupić nowe ubrania w ciągu roku.
Na pytanie, kto zamierza swoje dziecko wysłać na halę produkcyjną, żeby wyprodukowało te dobra – nikt nie odpowiada twierdząco. W tym kontekście mówił o postępującej robotyzacji produkcji.
Piotr Tomasik, dyrektor Biura Sprzedaży Centralnej w Krajowej Izbie Rozliczeniowej ocenił, że jest brak synergii działań i prowadzone są działania pozorne.
Z jednej strony mówimy dużo o emisji CO2 i o limitach, natomiast z drugiej strony promujemy samochody elektryczne, które są ładowane z gniazdka, w którym prąd pochodzi ze spalania węgla. Nie mamy też wpływu na tak ludne kraje jak Chiny i Indie, które mocno partycypują w zmianach klimatycznych.
KIR bardzo promuje rozwiązania paperless, takie jak np: trwały nośnik, cyfrowa identyfikacja i podpis elektroniczny.
Jacek Ziarno, redaktor naczelny w piśmie „Magazyn Nowy Przemysł” stwierdził, że dostrzegane jest wołanie o kadry, edukację i kształcenie specjalistów od Przemysłu 4.0 w Polsce.
Nie zgodził się z przekonaniem części urzędników publicznych, że w jakiejś mierze biznes zastąpi państwo w roli edukatora.
To iluzja, bo wielkie koncerny na świecie pełnią funkcję pilotażu zmian, doradztwa, wskazują drogę, ale nie zastępują państwa. Kadry, kompetencje są na uniwersytetach, a duże pieniądze na edukację w kasie państwa.