Jak gołębie w RPP, które stały się jastrzębiami umacniają złotego i obniżają inflację

Jak gołębie w RPP, które stały się jastrzębiami umacniają złotego i obniżają inflację
AdobeStock, autor: Abdo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od październikowych wyborów polski złoty umocnił się wobec dolara o 7,6%, a wobec euro o 6,4%. Umocnienie złotego w oczywisty sposób zmniejsza presję inflacyjną. Wynika ono nie tylko z oczekiwań inwestorów na większy napływ do Polski pieniędzy unijnych, ale także z utrzymywania na niezmienionym poziomie stóp procentowych.

6 września 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej głosowała za obniżeniem stóp procentowych o 0,75 pkt proc., co zostało przyjęte z zaskoczeniem przez prawie wszystkich ekonomistów i analityków finansowych.

Za tą decyzją głosowało siedmiu członków RPP – prezes NBP oraz członkowie wybrani przez Sejm i mianowani przez prezydenta. Przeciwko byli członkowie RPP wybrani przez Senat.

Podział w RPP na senackich członków Rady i pozostałą większość ujawnił się także podczas posiedzenia w październiku, gdy przegłosowana została kolejna obniżka stóp procentowych tym razem o 0,25 pkt proc. – z 6% na 5,75%.

Członkowie RPP znali wówczas wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu, które wskazywały na inflację 8,2%. Realna stopa została więc obniżona do poziomu minus 2,45%.

RPP daleka od obniżania stóp procentowych

Na posiedzeniu RPP w listopadzie głosowany był wniosek Joanny Tyrowicz o podniesienie stóp o 2 pkt proc., przeciwko czemu głosowali wszyscy pozostali członkowie Rady. Nie było natomiast wniosków o obniżkę stóp. Podobna sytuacja miała miejsce na posiedzeniu grudniowym.  

W styczniu b.r. nie przeszedł kolejny wniosek Joanny Tyrowicz o podwyżkę stóp o 2 pkt proc. oraz wniosek o podwyżkę o 0,25 pkt proc., za czym opowiedziała się pani Tyrowicz oraz Przemysław Litwiniuk. W lutym po raz kolejny Joanna Tyrowicz wnioskowała o  podwyżkę stóp o 2 pkt proc. , ale wniosek został odrzucony przez pozostałych członków Rady.

Od październikowych wyborów ani razu nie został zgłoszony wniosek o obniżkę stóp procentowych mimo szybko spadającej inflacji. W styczniu po raz pierwszy od 2019 roku realne stopy procentowe stały się dodatnie.

Prezes NBP zmienia ton

Zmienił się ton wypowiedzi prezesa NBP, tłumaczącego decyzje Rady Polityki Pieniężnej. „Spadek inflacji jest szybki i zgodny z naszymi prognozami. Już w październiku przewidujemy inflację poniżej 7%” – mówił Adam Glapiński w październiku 2023 roku, po decyzji RPP o obniżce stóp. Inflacja październikowa rzeczywiście wyniosła 6,6%.

Podczas ostatniej konferencji prasowej prezes NBP ocenił, że Polska jest w sytuacji, kiedy stóp procentowych „ewidentnie” nie należy obniżać i temat ten nie jest dyskutowany. – Żaden z członków Rady nie mówi na razie o obniżaniu stóp procentowych –  podkreślił.

W komunikacie po posiedzeniu, RPP stwierdziła, że ścieżka inflacji będzie mocno niepewna w kolejnych kwartałach. Jej kształtowaniu się w średnim terminie ma zagrażać wzrost płac. Rada  zauważyła też, że jeśli ceny energii wzrosną w drugiej połowie 2024 r. inflacja może również istotnie wzrosnąć.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl