Aktualności: Jak długo potrwają bycze nastroje

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2009.d3.wykres.07.a.550xBessa minęła? Jeszcze za wcześnie, aby tak można było definitywnie stwierdzić. Euforia zakupów widoczna na GPW była wywołana przez m.in. OFE, które miały niedoważone portfele.

Bogdan Sadecki

Obecnie można tylko powiedzieć o odbiciu cen akcji w tzw. rynku niedźwiedzia, czyli o bear market rally.

Blisko dwieście lat temu została otwarta pierwsza giełda papierów wartościowych w Polsce w Warszawie. Miało to miejsce 12 maja 1817 r. Niespełna dwa wieki później 16 października 1990 r. podpisano umowę o współpracy między Polską a Francją w celu uruchomienia giełdy papierów wartościowych w stolicy Polski. Niedawno minęła 18. rocznica działania warszawskiej giełdy. 16 kwietnia 1991 r. odbyła się pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcje tylko pięciu spółek były przedmiotem obrotu, na pierwszej sesji giełdowej, przy tylko 112 zleceniach. Wartość obrotów wyniosła 1900 zł, co może się wydawać niewiarygodną wartością.

Od początku działania GPW odbyło się już ponad 4 tys. sesji, składanych jest na każdą ponad 400 tys. zleceń (niecała połowa przypada na akcje). Wartość dziennych obrotów liczona jest w mld zł i wynosi ok. 3,8.

Na głównym rynku GPW notowane są:

 • 373 spółki (w tym 25 zagranicznych),
 • 49 obligacji skarbowych i korporacyjnych,
 • 48 certyfikatów, 56 produktów strukturyzowanych,
 • 134 opcje na WIG20,
 • 39 kontraktów terminowych na indeksy, akcje i waluty.

Giełda pozwala przedsiębiorcom na finansowanie na rynku publicznym i jest to jednym z powodów dużego szacunku w stosunku do niej. Dystans do giełd z czołówki europejskiej jest coraz mniejszy. Rywalizujemy (GPW) z największymi europejskimi giełdami w takich segmentach rynku, jak rynek pierwotny, obroty kontraktami.

Liderem wśród europejskich parkietów pod względem ofert pierwotnych w pierwszym kwartale 2009 r. (ilościowo i wartościowo) jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyprzedziła nie tylko giełdy naszego regionu, ale także największych operatorów: giełdę Londyńską, sojusz NYSE Euronext oraz Nasdaq OMX. Aż 6 z 18 debiutów mających miejsce na europejskich parkietach w pierwszym kwartale bieżącego roku odbyło się w Warszawie (wg raportu IPO Watch Europe).

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI