IT@BANK:Grzegorz Kuliszewski – Kierunki technologicznej ofensywy

IT@BANK:Grzegorz Kuliszewski – Kierunki technologicznej ofensywy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grzegorz Kuliszewski, Wiceprzewodniczący Forum Technologii Bankowych ZBP oraz Dyrektor Sektora Finansowego IBM Polska o technologiach przyszłości dla sektora bankowego.

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Blockchain jest wspaniałą technologią, bardzo silnie rozwijającą się w tej chwili, która zapewnia jedną bardzo ważną rzecz – pewność, że informacja wprowadzona jest wprowadzona z określoną datą, nie zniknie, nie zostanie zmieniona bez bycia zarejestrowaną. Taka właściwość tej technologii daje olbrzymie możliwości regulacyjne dlatego, że pozwala wszystkim stronom zaangażowanym mieć pewność, kiedy została ta informacja wprowadzona, jaka informacja została wprowadzona i że nie została ona nigdy zmieniona.To powoduje, że traktujemy w IBM, że blockchain będzie technologią przyszłości, że będzie technologią, która będzie bardzo intensywnie zmieniać banki. Mamy już w tej chwili dwa pilotażowe wdrożenia w Polsce, jest kilkaset wdrożeń blockchaina praktycznie istniejących na świecie. Już wiele z nich w Europie dotyczy sektora bankowego, chociażby w obszarze wymiany informacji między różnymi bankami na temat klientów, jeśli zgłaszają się do nich klienci, których oni nie znają.

Z punktu widzenia klienta jest to mniejsza zmiana niż z punktu widzenia banku, który wie, że stosując pewne rozwiązanie spełnił wymóg technologiczny. Natomiast mamy również takie rozwiązania, czy takie wdrożenia, które bardziej są skierowane na obszar kliencki. Jest takie rozwiązanie wdrożone w Europie, w ramach którego banki wymieniają się między sobą informacjami na temat nowych klientów, którzy się zgłaszają. Oznacza to, że w momencie, kiedy zgłasza się klient – szczególnie mały klient – z jednego kraju i chce zrobić biznes z jakąś organizacją z drugiego kraju oczekuje produktów bankowych. Bank jest w stanie sprawdzić u swoich partnerów, jaki jest standing tego partnera po drugiej stronie i zagwarantować transakcję tutaj.

To ułatwia bankom pewność i możliwość robienia transakcji z klientem, a klientowi dostarcza po prostu produkty, które było by mu trudniej uzyskać ponieważ ma kontrahenta w banku, którego nie zna.

Druga technologia, która jest w tej chwili znacznie szerzej chyba nawet omawiana niż blockchain to jest kwestia rozwiązań chmurowych. Rzeczywiście chociażby w ramach IBM Cloud Private jesteśmy w stanie dostarczać rozwiązania, które są chmurowe dla banków, a pośrednio na tym skorzystają klienci banków. Dlaczego? Dlatego, że rozwiązania chmurowe pozwalają w dłuższej perspektywie szczególnie, zdecydowanie obniżyć koszty działalności banków i pozwalać im szybciej wdrażać nowe rozwiązania – a to wszystko odbywa się z korzyścią dla klientów.