IT@Bank: Paweł Jakubik – IT Bank kreuje trendy

IT@Bank: Paweł Jakubik – IT Bank kreuje trendy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Paweł Jakubik. Przewodniczący Forum Technologii Bankowych ZBP i jednocześnie Członek Zarządu Microsoft o najciekawszych wątkach IT@BANK 2017

Kolejna edycja IT@BANK. Przede wszystkim cieszy nas niesłychanie frekwencja – w tym roku ponad 900 rejestracji, z czego ponad 600 bankowców. Jako Radę Programową oraz Forum Technologii Bankowych, którą wspiera merytorycznie bardzo nas to cieszy. Ponad 700 osób na otwarciu.

Zbudowaliśmy w tym roku agendę wokół trzech bloków. Pierwszy – otwarta bankowość, czyli Open Banking, w którym chcieliśmy rozwinąć przede wszystkim dyskusję wokół PSD 2 oraz Open API – w szczególności zajęliśmy się Polish API, czyli projektem, który aktualnie się dzieje w polskich bankach.

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Drugi obszar to innowacje vs. regulacje. Wysyp regulacji – zarówno europejskich, jak i polskich, które nasz regulator wprowadza – chcemy omówić z bankowcami, z wiodącymi dostawcami technologii. Myślę, że bardzo ciekawe prezentacje wprowadzające mieliśmy okazję zobaczyć w obydwu pierwszych blokach i tutaj oczekuje się także bardzo ciekawych dyskusji.

Trzeci, popołudniowy blok to w tym roku innowacje. Postanowiliśmy, jako Rada Programowa dać szansę pokazania się młodym firmom-startupom, młodym fintechom. Organizujemy po południu tzw. Fintech Challenge, czyli wystąpienia pięciu młodych stażem startupów, które będą prezentowały swoje rozwiązania, będą oceniani przez niezależne jury, złożone z przedstawicieli zarządów wiodących polskich banków. Myślę, że to może być zwieńczenie tegorocznej edycji, które pokaże, które z tych startupów przypadną najbardziej do gustu.

Miałem przyjemność moderować dyskusję dot. otwartej bankowości. Wystąpienia wprowadzające firm Impaq, Accenture, Związku Banków Polskich i PKO Banku Polskiego otworzyły naszą dyskusję. Bardzo ciekawy zarys zestawiony przez Karola Mazurka, Dyrektora Zarządzającego z firmy Accenture, który dokonał szerokiego, perspektywicznego porównania procesów otwartej bankowości używając przykładów dot. obuwia. Na tym tłumaczył modele cyfrowej lub platformowej, czyli otwartej bankowości. Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich zapoznał nas bliżej z aktualnym statusem prac nad Polish API, a Dyrektor Jakub Kachlicki przedstawił, jak PKO Bank Polski przygotowuje się do otwartej bankowości i do Polish API.

W samej dyskusji miałem możliwość gościć na scenie przedstawicieli biznesu bankowego – pani Dyrektor Ewa Hadasz – Dyrektor Korporacyjnej Strategii w ING Bank Śląski przedstawiła kwestie odbioru przez millenialsów, przez generację Y, otwartej bankowości. Ciekawe było to, że nie do końca też budujemy sam brand na rynku Open Banking, chodzi nam w szczególności o wypromowanie usług, fizycznych usług bankowych, które się za nowym modelem pojawią. Pan Prezes Piotr Alicki z Krajowej Izby Rozliczeniowej zapytany przeze mnie w szczególności o cyberbezpieczeństwo opowiadał o tworzeniu się Hubu do obsługi Polish API i rekomendował zachowania i najlepsze praktyki co do obrony przed atakami. Pan Prezes Adam Marciniak, który reprezentował pion operacji i informatyki banku PKO Bank Polski mówił o pewnych rekomendacjach co do architektury w polskiej bankowości, które powinniśmy w tej chwili wypracowywać – ciekawe moim zdaniem były dwa stwierdzenia: oczekiwania separacji pewnych części kanałów i Hubu do obsługi otwartego API od core’owych systemów sakralnych – tak, aby nie wyrządzić szkód w core’owej architekturze banku.

Jeden z największych polskich integratorów, największy na polskim rynku Asseco Poland – Prezes Pomianek – zapoznawał także salę z aktualnym stanem przygotowań po stronie Grupy Asseco, opowiadał o Bankach Spółdzielczych,.

Mam nadzieję, że dyskusja o otwartej bankowości to kolejny raz dowód na to, że IT@BANK kreuje trendy, kreuje opinie, kreuje pewnego rodzaju przygotowania do przyszłych modeli biznesowych. Bardzo się cieszę, że Centrum Prawa Bankowego i Informacji i Forum Technologii Bankowych współpracują bardzo blisko merytorycznie wokół IT@BANK i z dużą niecierpliwością czekam na kolejną edycję za rok.