Irlandzki bank AIB, były właściciel BZ WBK będzie w pełni sprywatyzowany
Ale w 2008 roku AIB stał się jedną z ofiar światowego kryzysu finansowego. W 2009 roku otrzymał pomoc rządu Irlandii w wysokości 3,5 mld euro, a w kolejnych transzach łącznie 20,7 mld euro. Sprzedał też udziały w BZ WBK hiszpańskiej grupie Santander.
W grudniu 2010 r. irlandzki rząd objął większościowy pakiet akcji Banku, który ostatecznie wzrósł do 99,8%, a akcje AIB zostały wycofane z giełdy. W czerwcu 2017 roku rząd ponownie wprowadził akcje Banku na giełdę i zaczął stopniowo sprzedawać swoje udziały.
Na początku 2022 r. państwo nadal posiadało 71% akcji, a obecnie ma ok. 40%. W przyszłym miesiącu sprzedany zostanie kolejny pakiet i udział państwa w AIB spadnie do 1/3. Analitycy uważają, że jeśli tempo sprzedaży przez rząd pakietów akcji zostanie utrzymane do końca roku udział państwa spadnie poniżej 20%.
Jak powiedział dyrektor generalny Colin Hunt – całkowite wyjście rządu w 2025 roku mieści się w granicach możliwości.
Czytaj także: Irlandia planuje utworzenie Państwowych Funduszy Majątkowych
Irlandzki sektor bankowy zwiększył dochodowość
Irlandzkie banki są obecnie bardziej dochodowe niż przed światowym kryzysem finansowym. Przyczyniło się do tego wyjście z Irlandii dwóch dużych zagranicznych grup – belgijskiej KBC i brytyjskiej NatWest, do której należał Ulster Bank.
Mniejsza konkurencja sprawiła, że irlandzkie banki wolniej niż kontynentalne podnosiły oprocentowanie depozytów, w miarę wzrostu stóp EBC i oprocentowania kredytów. W efekcie uzyskały w roku 2023 znakomite wyniki finansowe.
AIB odnotowało zysk po opodatkowaniu w wysokości 2 mld euro, a jego główny konkurent Bank of Ireland (BoI) zysk przed opodatkowaniem w wysokości 1,94 mld euro.
Analitycy uważają jednak, że jest mało prawdopodobne, aby te nadzwyczaj wysokie zyski się powtórzyły, tym bardziej że rynki przygotowują się na ponowne rozpoczęcie przez banki centralne obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku.
Czytaj także: Europejskie rządy wycofują się z banków
AIB wspiera OZE i zielone kredyty hipoteczne
AIB jest mocno zaangażowany w finansowanie zielonej energii.
Inwestycje w energię odnawialną są, według Colina Hunta najszybciej rosnącą częścią bilansu Banku.
AIB obniżyło do najniższego poziomu w Irlandii stałe oprocentowanie zielonych kredytów hipotecznych.
Bank oferuje pięcioletnie zielone pożyczki, natomiast jego spółki zależne EBS i Haven oferują produkty czteroletnie.
Stałe oprocentowanie pięcioletniego kredytu wynosi 3,45%, jeżeli pożyczka jest mniejsza niż 50% wartości domu lub 3,55% gdy wynosi od 50 do 80% wartości domu. Kredyty te służą do budowy domów o odpowiednich standardach energetycznych.