Irlandia planuje utworzenie Państwowych Funduszy Majątkowych

Irlandia planuje utworzenie Państwowych Funduszy Majątkowych
Fot. stock.adobe.com / UbjsP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Państwa mające nadzwyczajne dochody, np. z eksploatacji surowców, zwykle tworzą Państwowe Fundusze Majątkowe (Sovereign Wealth Fund czyli SWF), które mają chronić gospodarkę i finanse państwa w okresach dekoniunktury. Fundusze te inwestują w rozmaite aktywa na świecie, często są wykorzystywane do finansowania emerytur. Największym na świecie SWF jest Norway Government Pension Fund Global, mający aktywa wartości 1477,7 mld dolarów, pisze Witold Gadomski.

Państwowe Fundusze Majątkowe posiada też kilka krajów, niemających nadzwyczajnych dochodów z eksploatacji surowców, w tym Chiny, Singapur i Korea.

Fundusze takie zamierza także utworzyć Irlandia, mająca nadwyżki budżetowe.

Future Ireland Fund i Infrastructure, Climate and Nature Fund

Irlandzki minister finansów Michael McGrath powiedział, że 0,8% PKB, czyli około 4,3 mld euro, będzie w latach 2024-2035 odkładane do funduszu Future Ireland Fund. W ciągu najbliższych 12 lat aktywa funduszu mają  wzrosnąć do około 100 mld  euro, stanowiąc dla gospodarki bufor chroniący w okresach pogorszeni koniunktury.

Wzrost aktywów funduszu będzie częściowo wynikał z przekazywania do niego publicznych pieniędzy, a częściowo z akumulacji zwrotu z inwestowanych pieniędzy.  Przyszłe rządy będą mogły z niego korzystać dla utrzymania odpowiednio wysokiego standardu życia Irlandczyków i irlandzkich usług publicznych.

Powstanie też drugi fundusz Infrastructure, Climate and Nature Fund, do którego co roku rząd będzie przekazywał wkłady w wysokości 2 mld euro na wsparcie projektów infrastrukturalnych i związanych z klimatem.

Czytaj także: Czy Holendrzy wprowadzą podatek bankowy?

Kontrola nad funduszami w gestii NTMA

Fundusze będą pod kontrolą ministra finansów, zarządzane przez Krajową Agencję Zarządzania Skarbem (NTMA), która nadzoruje zadłużenie kraju.

NTMA obsługuje istniejący Irlandzki Fundusz Inwestycji Strategicznych (ISIF) o wartości 15 mld euro, który będzie w dalszym ciągu prowadził komercyjne inwestycje w Irlandii.

Oczekuje się, że Fundusz Infrastruktury, Klimatu i Przyrody będzie inwestować w wysokiej jakości, krótkoterminowe instrumenty płynne, zaś Future Ireland Fund skoncentruje się na instrumentach długoterminowych, bardziej ryzykownych. Obydwa fundusze będą inwestowały głównie poza Irlandią.

Czytaj także: Nowy podatek od oszczędności w Belgii

Skąd będą pochodziły wpływy do Funduszy?

Rząd chce wykorzystać wzrost wpływów z podatku dochodowego CIT od takich firm jak Apple Inc., Microsoft Corp. i Pfizer Inc., których europejskie siedziby znajdują się w Irlandii.

Rząd przewiduje w tym roku nadwyżkę budżetową na poziomie 8,8 mld euro, czyli 3% PKB. Oczekuje, że nadzwyczajne wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych wyniosą od 10 do 12 mld euro.

Minister McGrath potwierdził również, że podatek bankowy wprowadzony w 2014 r. będzie ponownie obowiązywał w przyszłym roku, dając do budżetu 200 mln euro. Uzasadnieniem wprowadzenia tego podatku była publiczna pomoc dla sektora bankowego w czasie kryzysu finansowego.

Czytaj także: O rosnącym wpływie państwa na banki

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl