Irlandia planuje utworzenie Państwowych Funduszy Majątkowych
Państwowe Fundusze Majątkowe posiada też kilka krajów, niemających nadzwyczajnych dochodów z eksploatacji surowców, w tym Chiny, Singapur i Korea.
Fundusze takie zamierza także utworzyć Irlandia, mająca nadwyżki budżetowe.
Future Ireland Fund i Infrastructure, Climate and Nature Fund
Irlandzki minister finansów Michael McGrath powiedział, że 0,8% PKB, czyli około 4,3 mld euro, będzie w latach 2024-2035 odkładane do funduszu Future Ireland Fund. W ciągu najbliższych 12 lat aktywa funduszu mają wzrosnąć do około 100 mld euro, stanowiąc dla gospodarki bufor chroniący w okresach pogorszeni koniunktury.
Wzrost aktywów funduszu będzie częściowo wynikał z przekazywania do niego publicznych pieniędzy, a częściowo z akumulacji zwrotu z inwestowanych pieniędzy. Przyszłe rządy będą mogły z niego korzystać dla utrzymania odpowiednio wysokiego standardu życia Irlandczyków i irlandzkich usług publicznych.
Powstanie też drugi fundusz Infrastructure, Climate and Nature Fund, do którego co roku rząd będzie przekazywał wkłady w wysokości 2 mld euro na wsparcie projektów infrastrukturalnych i związanych z klimatem.
Czytaj także: Czy Holendrzy wprowadzą podatek bankowy?
Kontrola nad funduszami w gestii NTMA
Fundusze będą pod kontrolą ministra finansów, zarządzane przez Krajową Agencję Zarządzania Skarbem (NTMA), która nadzoruje zadłużenie kraju.
NTMA obsługuje istniejący Irlandzki Fundusz Inwestycji Strategicznych (ISIF) o wartości 15 mld euro, który będzie w dalszym ciągu prowadził komercyjne inwestycje w Irlandii.
Oczekuje się, że Fundusz Infrastruktury, Klimatu i Przyrody będzie inwestować w wysokiej jakości, krótkoterminowe instrumenty płynne, zaś Future Ireland Fund skoncentruje się na instrumentach długoterminowych, bardziej ryzykownych. Obydwa fundusze będą inwestowały głównie poza Irlandią.
Czytaj także: Nowy podatek od oszczędności w Belgii
Skąd będą pochodziły wpływy do Funduszy?
Rząd chce wykorzystać wzrost wpływów z podatku dochodowego CIT od takich firm jak Apple Inc., Microsoft Corp. i Pfizer Inc., których europejskie siedziby znajdują się w Irlandii.
Rząd przewiduje w tym roku nadwyżkę budżetową na poziomie 8,8 mld euro, czyli 3% PKB. Oczekuje, że nadzwyczajne wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych wyniosą od 10 do 12 mld euro.
Minister McGrath potwierdził również, że podatek bankowy wprowadzony w 2014 r. będzie ponownie obowiązywał w przyszłym roku, dając do budżetu 200 mln euro. Uzasadnieniem wprowadzenia tego podatku była publiczna pomoc dla sektora bankowego w czasie kryzysu finansowego.