Inwestycje w nieruchomości: jakie są zalety najmu długoterminowego dla firm?

Inwestycje w nieruchomości: jakie są zalety najmu długoterminowego dla firm?
Fot. stock.adobe.com/JeanLuc
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inwestowanie w nieruchomości to jeden z topowych sposobów na lokowanie kapitału. Z założenia ma być źródłem pasywnego dochodu. Najczęściej celem zakupu mieszkania jest jego wynajęcie i czerpanie z tego tytułu profitów. W poszukiwaniu najlepszych opcji - coraz częściej nieruchomości przeznaczane są na najem długoterminowy dla korporacji.

Rośnie popyt na #nieruchomości premium. Czy #firmy opłaca się wynajmować #mieszkania? #inwestycje #najem

Właściciele dużych, luksusowych apartamentów rozważający ich wynajem zwykle zastanawiają się czy wynająć je na krótki okres, czy zdecydować się na długoterminowy najem. W miastach turystycznych obie opcje wydają się atrakcyjne, choć biorąc pod uwagę wszystkie elementy związane z kontaktem z najemcami, kosztami eksploatacji, czy sezonowością – najem długoterminowy plasuje się na zwycięskiej pozycji.

Długoterminowa umowa i atrakcyjna stopa zwrotu

Podmioty korporacyjne albo korporacje, podobnie jak właściciele nieruchomości, szukają przede wszystkim prostych i wygodnych rozwiązań. Liczy się dla nich minimum formalności, dostosowanie lokum dla potrzeb klienta biznesowego, wygodna i renomowana lokalizacja, miejsce parkingowe w hali garażowej czy strefa rekreacyjna na terenie inwestycji. Jeśli nieruchomość posiada takie atuty, istnieje duża szansa, że będzie atrakcyjną opcją dla korporacji. Dużym wsparciem będą eksperci z agencji nieruchomości, którzy specjalizują się w takiej formie wynajmu. Przejmują na siebie tematy związane z eksploatacją mieszkania, załatwianiem niezbędnych formalności prawnych i późniejszym kontaktem z klientami.

– Coraz więcej firm zagranicznych poszukuje dla swoich pracowników mieszkań służbowych. Mają określone standardy, ale też mogą za nie należycie zapłacić. Znalezienie klienta na apartament klasy premium dziś nie stanowi żadnego problemu. Powiem więcej, często popyt wręcz przerasta podaż, przez co problemem staje się właśnie zaoferowanie odpowiedniej, spełniającej oczekiwania nieruchomości. Wraz z moim zespołem od wielu lat zajmujemy się obsługą klientów korporacyjnych szukających mieszkań dla swoich najlepszych pracowników i ich rodzin i widzę, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na nieruchomości z segmentu premium, stąd też popieram inwestowanie w apartamenty na najem długoterminowy, ponieważ jest na nie realne zapotrzebowanie. Klientami są nie tylko firmy czy globalne korporacje robiące w Polsce interesy, ale także międzynarodowe instytucje – takie jak choćby NATO – tłumaczy Agata Karolina Lasota – Dyrektor Zarządzająca i założycielka marki LBC INVEST.

Wyjście naprzeciw potrzebom wymagających klientów

Zazwyczaj czas wynajmu to minimum 12 miesięcy, a miesięczne stawki wahają się od 3 tys. zł wzwyż. Poszukiwane są zarówno 3-4 pokojowe mieszkania, jak też atrakcyjnie położone domy w wysokim standardzie. Dobra lokalizacja i komfort to walory, za które firmy, korporacje czy instytucje będą w stanie zapłacić naprawdę duże pieniądze. Co więcej – bardzo często faktury za lokatorów regulują sami pracodawcy, co stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa. Podobnie zresztą jak i fakt, że nieruchomości znajdują się pod stałą kontrolą.

– Osoby, które decydują się na zakup nieruchomości pod najem długoterminowy, często jako jedną z wielu zalet tego rozwiązania wskazują małą eksploatację lokalu. Najemcy korporacyjni zazwyczaj korzystają z mieszkania kilka dni w miesiącu, co sprawia, że eksploatacja jest dużo mniejsza niż w przypadku najmu krótkoterminowego. Oczywiście to zależy od zapotrzebowania firmy, i nie zawsze jest na takim samym poziomie. Aby nieruchomość mogła być przeznaczona na najem długoterminowy powinna spełniać wiele wymagań, dlatego na tym etapie warto zwrócić się do doświadczonych doradców, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, pomogą nam podjąć dobrą decyzję – mówi Agata Karolina Lasota.

Korporacje szukając mieszkań dla swoich pracowników mają szereg wymagań. Zaczynając od lokalizacji, a kończąc na bliskości do np. szkół, jeśli mowa jest o mieszkaniu dla całej rodziny. Nie dziwi fakt, iż z prośbą o pomoc zwracają się do agencji specjalizujących się w tym obszarze, ponieważ mogą dokonać wyboru z całej oferty dostępnych u nich mieszkań. Po drugiej stronie oczekują profesjonalnego partnera, który przeprowadzi ich przez proces najmu i da im poczucie bezpieczeństwa oraz pewności wyboru najlepszej dla ich potrzeb oferty.

Źródło: LBC INVEST