Inwestorzy zagraniczni wygenerowali 65 proc. obrotów akcjami na GPW
W pierwszym półroczu 2023 r. krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za 17 proc. obrotów, o 1 pkt proc. mniej rdr, a instytucjonalni za 18 proc., o 1 pkt proc. mniej rdr.
Wśród krajowych instytucji w I półroczu 2023 r. na pierwszym miejscu były inne podmioty instytucjonalne z udziałem na poziomie 28,4 proc., na drugim miejscu z wynikiem 25,8 proc. znaleźli się animatorzy oraz na trzecim miejscu uplasowały się TFI (18,8 proc.).
Czytaj także: GPW: 44,98 mln zł zysku netto; nie wyklucza transakcji M&A w 2023 roku
Rynek NewConnect
Na rynku NewConnect największą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni, którzy w I półroczu 2023 r. odpowiadali za 85 proc. obrotów, co stanowi wzrost o 2 pkt. proc. rdr.
Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 6 proc. obrotów, tyle samo co przed rokiem.
Instytucje odpowiadały za 9 proc. obrotów, o 2 pkt. proc. mniej niż w tym okresie przed rokiem. Wśród inwestorów instytucjonalnych handlujących na NewConnect w I półroczu 2023 r. firmy osiągnęły 41 proc. udziału w obrocie.
Animatorzy wygenerowali 34,5 proc., a inne podmioty instytucjonalne 17,9 proc.
Czytaj także: Wiesław Rozłucki o bankach na giełdzie oraz o tym co dolega polskiemu rynkowi kapitałowemu
Kontrakty terminowe
W I połowie 2023 r. udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 32 proc. (-3 pp. rdr), a opcjami na poziomie 40 proc. (-4 pkt proc. rdr).
Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 36 proc. udziału w obrotach kontraktami, czyli tyle samo co przed rokiem.
Udział inwestorów zagranicznych na opcjach nie zmienił się i utrzymał najwyższy poziom osiągany w I półroczu w ciągu ostatnich lat tj. 35 proc.
Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych wzrósł w I półroczu 2023 r. do 32 proc. (+3 pkt proc. rdr), podobnie jak na rynku opcji, gdzie wzrósł o 4 pkt proc. rdr i wyniósł 25 proc.
Produkty strukturyzowane i rynek Catalyst
Udział inwestorów zagranicznych i indywidualnych na rynku produktów strukturyzowanych wyniósł równo po 50 proc., tak samo jak w I poł. 2022 r.
Udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst spadł o 4 pkt proc. rdr do 38 proc. w I połowie 2023 r.
Udział inwestorów zagranicznych pozostał na tym samym 1 proc. poziomie.
Wzrósł natomiast udział inwestorów instytucjonalnych do 61 proc. (+4 pkt proc. rdr).