Inwestorzy na GPW coraz częściej wybierają ETF-y
Inwestowanie pasywne zyskuje coraz większe grono zwolenników na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).
Dla ETF-ów notowanych na warszawskim parkiecie 2020 rok był rokiem rekordowym. Łączna wartość obrotów na tych instrumentach wyniosła w 2020 roku 768,2 mln zł ‒ niemal 3,5 razy więcej niż w 2019 roku.
Tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF notowane są jak akcje ‒ można je kupić i sprzedać na warszawskim parkiecie
Natomiast liczba zawartych transakcji ‒ 118 tys. ‒ była w minionym roku niewiele mniejsza niż suma transakcji z poprzednich 10 lat.
Fundusz ETF na indeks Nasdaq-100
Od lutego 2021 r. na GPW notowany jest ETF na indeks Nasdaq-100.
Nowością jest wbudowane zabezpieczenie ryzyka kursowego. Oznacza to, że jeżeli kurs złotego do dolara amerykańskiego się zmieni, to nie wpłynie na wartość inwestycji
‒ Jest to pierwszy polski fundusz inwestycyjny tego typu, który replikuje indeks zagraniczny. Indeks Nasdaq-100 skupia 100 największych amerykańskich spółek z branży technologicznej notowanych na giełdzie Nasdaq w USA.
Nowością w tym instrumencie jest wbudowane zabezpieczenie ryzyka kursowego. Oznacza to, że jeżeli kurs złotego do dolara amerykańskiego się zmieni, to nie wpłynie na wartość inwestycji ‒ podkreśla Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.
Czytaj także: Marek Dietl: polska giełda z najszybszym wzrostem obrotów w Unii Europejskiej
author_posts]
Będzie więcej funduszy ETF na warszawskiej giełdzie?
Na GPW obecnie notowanych jest osiem ETF-ów, w najbliższym roku GPW spodziewa się poszerzenia oferty tych instrumentów.
– Tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF notowane są jak akcje ‒ można je kupić i sprzedać na warszawskim parkiecie. Obrót tymi instrumentami wspomagany jest przez animatora rynku.
Fundusze ETF precyzyjnie replikują zmiany indeksu, na którym się opierają – dlatego też inwestowanie poprzez fundusze ETF nazywane jest inwestowaniem pasywnym – tłumaczy Izabela Olszewska.
Czytaj także: GPW Bechmark od 19 marca wprowadza Miesięczny Wskaźnik Obrotu
Warsaw Passive Investment Conference
Inwestowaniu pasywnemu poświęcona będzie organizowana już po raz drugi konferencja Warsaw Passive Investment Conference, w dniach 2‒4 marca 2021 roku.
W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, będzie mieć formułę zdalną.
‒ Podczas paneli dyskusyjnych oraz prezentacji uznanych ekspertów, polskich i zagranicznych, będziemy pokazywać jakie są walory inwestowania pasywnego dla grup inwestorów o różnym poziomie akceptowanego ryzyka – zapowiada Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.
Rejestracja na: Warsaw Passive Investment Conference.
„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube.