Intel, wyjątkowa inwestycja w Polsce
Intel podał, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie.
Koncern wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych.
Wyjątkowa inwestycja w historii RP od 1918 roku
W polskiej fabryce Intela będzie powstawał produkt gotowy, a nie komponenty – powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz. Dzięki inwestycji w Polsce będą działać największy w tej części świata dział R&D i fabryka Intela.
Prezes PAIH podkreślił, że od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. „nie było u nas pojedynczej inwestycji, porównywalnej do tej pod względem nakładów i wolumenu”.
Kurtasz ocenił, że wchodzimy do ligi państw „o najwyższym poziomie rozwoju technologicznego”. Przypomniał, że w Gdańsku jest dział badań i rozwoju (R&D) Intela, który zatrudnia 4 tys. osób i projektowane są tam mikroprocesory.
Polska wpisuje się w politykę UE dotyczącą samodzielności technologicznej Europy
Kurtasz zaznaczył, że Polska bierze czynny udział w łańcuchu produkcyjnym, który zostanie domknięty najbardziej zaawansowanym technologicznie łańcuchem dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.
„Wpisuje się to w politykę UE, która chce, by w najbliższym czasie 20 proc. globalnej produkcji mikroprocesorów pochodziła z Europy” – przypomniał. Dodał, że fabryka pod Wrocławiem w dużej mierze zaspokoi ten unijny cel.
Pytany o termin uruchomienia nowej fabryki Kurtasz zauważył, że inwestor musi dostać, a PAIH mu w tym pomaga, notyfikację UE co do tego projektu.
„Od tego momentu potrzebne będą ok. 2 lata na postawienie zakładu; będzie mieć wówczas potencjał, by zacząć działać” – podsumował.