Integracja branży pośrednictwa finansowego pod skrzydłami Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF)

Integracja branży pośrednictwa finansowego pod skrzydłami Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF)
Marcin Czugan. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pięć spółek z branży pośrednictwa finansowego, tworzących dotychczas organizację Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), dołączyło do Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). - Wspólnie zadbamy o rozwój tego ważnego sektora usług finansowych w Polsce - zapowiada Marcin Czugan, prezes ZPF w opublikowanej informacji prasowej.

Expander Advisors, Credipass, mFinanse, Lendi, Phinance – to firmy, które przystąpiły do ZPF.

Razem ze spółkami, które wcześniej były już zrzeszone w ZPF (ANG, Notus Finanse, Fines), stworzą największą w Polsce reprezentację branży pośrednictwa finansowego.

– Będziemy skupiać ponad 90 proc. rynku pośrednictwa finansowego, reprezentując interesy pośredników w kontaktach z organami administracji publicznej oraz w procesach legislacyjnych, które mogą mieć wpływ na tę branżę – mówi Marcin Czugan.

Czytaj także: Ważne zmiany dla klientów instytucji finansowych. Co przyniesie 2024 rok?

Integracja z ZPF – zakończenie działalności ZFPF

Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz prezes zarządu Notus Finanse zauważa, że ZPF przyniesie szereg możliwości współpracy.

Dlatego też podjęto decyzję o zakończeniu działalności ZFPF. Integracja branży jest niezbędna i wynika z zachodzących obecnie zmian rynkowych.

Adrian Jarosz prezes Zarządu Notus Finanse SA

– Pośrednicy finansowi stworzą przy ZPF własną komisję, która będzie analizować sytuację w sektorze, wypracowywać stanowiska w kluczowych dla niego sprawach oraz rekomendować działania ZPF.

Zmiany organizacyjne nie wpłyną na zakres, ani harmonogram publikacji raportów branżowych, tworzonych dotychczas przez ZFPF – podkreśla Adrian Jarosz.

Czytaj także: Raport ZPF o konsumentach 60+ w świecie nowoczesnych usług finansowych

Raporty o rynku pośrednictwa finansowego

Sektor pośrednictwa finansowego, już w ramach ZPF, będzie niezmiennie dzielił się informacjami rynkowymi, m.in. na temat wyników sprzedaży poszczególnych rodzajów kredytów (np. konsumenckich i hipotecznych), publikując cykliczne raporty.

– Sektor pośrednictwa kredytowego zawsze transparentnie dzielił się informacjami z rynkiem finansowym. ZPF publikuje kilkanaście cyklicznych raportów rocznie.

Od teraz będziemy także publikować raporty o pośrednictwie kredytowym oraz systematyczne, kwartalne informacje sygnalne o sprzedaży kredytów konsumenckich i hipotecznych, tworzone przy wsparciu pośredników kredytowych.

To będzie najważniejsze i jedyne rzeczywiste źródło informacji o stanie pośrednictwa kredytowego w Polsce – wskazuje Marcin Czugan.

Eksperci będą również komentować bieżącą sytuację gospodarczą i perspektywy rozwoju branży pośrednictwa finansowego w Polsce oraz brać udział w najważniejszym spotkaniu branży pośrednictwa w Polsce – Kongresie Pośrednictwa Finansowego, organizowanym przez ZPF.

Źródło: Związek Przedsiębiorstw Finansowych / ZPF