Integracja branży pośrednictwa finansowego pod skrzydłami Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF)
Expander Advisors, Credipass, mFinanse, Lendi, Phinance – to firmy, które przystąpiły do ZPF.
Razem ze spółkami, które wcześniej były już zrzeszone w ZPF (ANG, Notus Finanse, Fines), stworzą największą w Polsce reprezentację branży pośrednictwa finansowego.
– Będziemy skupiać ponad 90 proc. rynku pośrednictwa finansowego, reprezentując interesy pośredników w kontaktach z organami administracji publicznej oraz w procesach legislacyjnych, które mogą mieć wpływ na tę branżę – mówi Marcin Czugan.
Czytaj także: Ważne zmiany dla klientów instytucji finansowych. Co przyniesie 2024 rok?
Integracja z ZPF – zakończenie działalności ZFPF
Adrian Jarosz, prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz prezes zarządu Notus Finanse zauważa, że ZPF przyniesie szereg możliwości współpracy.
Dlatego też podjęto decyzję o zakończeniu działalności ZFPF. Integracja branży jest niezbędna i wynika z zachodzących obecnie zmian rynkowych.
– Pośrednicy finansowi stworzą przy ZPF własną komisję, która będzie analizować sytuację w sektorze, wypracowywać stanowiska w kluczowych dla niego sprawach oraz rekomendować działania ZPF.
Zmiany organizacyjne nie wpłyną na zakres, ani harmonogram publikacji raportów branżowych, tworzonych dotychczas przez ZFPF – podkreśla Adrian Jarosz.
Czytaj także: Raport ZPF o konsumentach 60+ w świecie nowoczesnych usług finansowych
Raporty o rynku pośrednictwa finansowego
Sektor pośrednictwa finansowego, już w ramach ZPF, będzie niezmiennie dzielił się informacjami rynkowymi, m.in. na temat wyników sprzedaży poszczególnych rodzajów kredytów (np. konsumenckich i hipotecznych), publikując cykliczne raporty.
– Sektor pośrednictwa kredytowego zawsze transparentnie dzielił się informacjami z rynkiem finansowym. ZPF publikuje kilkanaście cyklicznych raportów rocznie.
Od teraz będziemy także publikować raporty o pośrednictwie kredytowym oraz systematyczne, kwartalne informacje sygnalne o sprzedaży kredytów konsumenckich i hipotecznych, tworzone przy wsparciu pośredników kredytowych.
To będzie najważniejsze i jedyne rzeczywiste źródło informacji o stanie pośrednictwa kredytowego w Polsce – wskazuje Marcin Czugan.
Eksperci będą również komentować bieżącą sytuację gospodarczą i perspektywy rozwoju branży pośrednictwa finansowego w Polsce oraz brać udział w najważniejszym spotkaniu branży pośrednictwa w Polsce – Kongresie Pośrednictwa Finansowego, organizowanym przez ZPF.