ING Bank Śląski wróci do oferowania kredytów opartych o WIBOR

ING Bank Śląski wróci do oferowania kredytów opartych o WIBOR
Fot. stock.adobe.com / Robert
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas konferencji prasowej ING Banku Śląskiego (7.08.2024) prezes Brunon Bartkiewicz oświadczył, że Bank wróci do oferowania kredytów ze stopą zmienną opartych o wskaźnik WIBOR.

Na pytanie BANK.pl – czy ING Bank Śląski rozważa powrót do chwilowego oferowania kredytów hipotecznych ze stopą zmienną opartych o WIBOR, prezes Brunon Bartkiewicz stwierdził, że Bank będzie oferował kredyty z tym wskaźnikiem.

To jest związane z trwającymi konsultacjami społecznymi dotyczącymi reformy wskaźników, które prawdopodobnie doprowadzą do wybrania innego wskaźnika referencyjnego niż WIRON.

„Musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość i czekać na ostateczne rozstrzygnięcia komitetu sterującego, ale biorąc pod uwagę, że te konsultacje już trwają kilka tygodni, to myślę, że zbliżamy się do rozstrzygnięć w tym zakresie” – powiedział prezes ING Banku Śląskiego.

Przypomniał, że Bank pod koniec czerwca 2024 roku wycofał się z oferowania kredytów ze wskaźnikiem WIRON. Kredytów z tym wskaźnikiem udzielał od połowy 2023 roku.

Przyznał, że w ING Banku Śląskim, jak również w innych bankach, spada zainteresowanie klientów kredytami hipotecznymi ze stopą okresowo stałą. Pokazują to wyraźnie dane za czerwiec tego roku. Tymczasem w chwili obecnej bank udziela kredytowania hipotecznego tylko z okresowo stałą stopą procentową.

Prezes ING Banku Śląskiego mówiąc o przywróceniu produkcji kredytów ze wskaźnikiem WIBOR stwierdził: „Bank wraca do oferowania kredytów z WIBOREM, bo ten wskaźnik JEST. A naszą zasadą działania jest, aby nasi klienci nie byli konfundowani”.

Wskazał, że WIBOR jest uznanym, kwotowanym wskaźnikiem. Podlegającym określonym regułom, ma swojego administratora, jest nadzorowany.

Wyjaśnił, że nie wie jaki wskaźnik zastąpi WIBOR. Dopóki nie będzie przesądzone jaki wskaźnik go zastąpi, to Bank w kredytach na stopę zmienną będzie stosował WIBOR. Wyraził przy tym nadzieję, że czas w którym będzie ustalony przez Narodową Grupę Roboczą nowy wskaźnik referencyjny, będzie jak najkrótszy.

Bożena Graczyk, wiceprezes Banku dodała, że WIBOR jest kluczowym wskaźnikiem spełniającym wszystkie wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego BMR.

Stwierdziła, że przebieg prac grupy roboczej zajmującej się reformą wskaźników referencyjnych, i prawdopodobne wybranie innego wskaźnika niż WIRON, skłoniło Bank Śląski do wycofania się z oferowania kredytów na zmienną stopę opartych o WIRON. Jak powtórzyła – aby „nie konfundować” rynku.

„Wobec tego, na tę chwilę nie oferujemy kredytów hipotecznych na stopę zmienną. Ale sądzimy, że to będzie bardzo krótki czas” – podsumował Brunon Bartkiewicz.

Groźne podważanie wskaźnika WIBOR

Na pytanie dziennikarzy dotyczące kwestionowania wskaźnika WIBOR i skierowania przez polski sąd do TSUE pytania dotyczącego stosowania tego wskaźnika – Brunon Bartkiewicz udzielił odpowiedzi, podkreślając, że wyraża swoją prywatną opinię.

„Odczuwam głęboki niepokój, że psucie państwa nadal trwa. Pytanie do TSUE jest niezwykle tendencyjne. Sąd nie bierze pod uwagę stanowisk najważniejszych instytucji państwowych, które jasno wypowiedziały się w sprawie stosowania WIBORU.

Wszyscy członkowie KSF, także UOKiK wypowiedzieli się niezwykle jednoznacznie w tym zakresie.

A my zadajemy tendencyjne pytanie w sposób, który już ćwiczyliśmy w zakresie franków. Istnieje odpowiedzialność za państwo i oczekiwałbym, że każdy obywatel naszego państwa niezależnie od swojej funkcji jednak będzie poczuwał się do odpowiedzialności za jakość życia społecznego.”

Źródło: BANK.pl